Akumulator do alarmu. Jakie cechy powinien posiadać?

Stały dostęp do energii elektrycznej jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania licznych instalacji wewnętrznych budynku – w tym systemu alarmowego. Ponieważ sprawność alarmu jest istotna dla bezpieczeństwa obiektu, konieczne jest zapewnienie awaryjnego zasilania na wypadek utraty dostęp do energii z sieci w wyniku awarii bądź umyślnego działania. W tym celu wykorzystuje się zasilacze UPS wyposażone w specjalne akumulatory.

Dwa rodzaje akumulatorów

W zasilaczach UPS wykorzystuje się generalnie dwa rodzaje akumulatorów: AGM oraz żelowe. Na czym polegają różnice między nimi?

Przede wszystkim kryją się one w konstrukcji tych urządzeń – wyjaśnia specjalista firmy EmuZacznijmy od żelowych. Płynny elektrolit, taki jak w ogniwach samochodowych, zastąpiony został tutaj żelem wytworzonym z kwasu siarkowego i krzemionki. Dzięki temu elektrolit nie jest w stanie wyciec z wnętrza akumulatora nawet po postawieniu go do pozycji pionowej. Akumulatory żelowe nie wymagają kontroli gęstości ani poziomu elektrolitu, więc ich działanie jest bezobsługowe. Są bardzo odporne na wstrząsy, lepiej odprowadzają ciepło. W akumulatorach typu AGM elektrolit zamknięty jest w separatorze wykonanym z włókninowej maty szklanej, co zapobiega jego wylaniu się – akumulator może pracować w dowolnej pozycji. Podobnie jak akumulatory żelowe są to urządzenia bardzo odporne na wstrząsy i bezobsługowe.

Czy do zasilania awaryjnego nada się zwykły akumulator samochodowy?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: nie. Powodów jest kilka. Po pierwsze akumulatory samochodowe to akumulatory rozruchowe, generujące dużo energii w bardzo krótkim czasie – przy dłuższym obciążeniu rozładuje się. Po drugie: jego ponowne ładowanie jest bardzo problematyczne (w samochodzie odbywa się na bieżąco w czasie jazdy). Po trzecie w trakcie pracy akumulator wydziela pewną ilość gazów, których kumulacja prowadzi do zagrożenia wybuchem – w samochodzie akumulator znajduje się w lepiej wentylowanej komorze silnika, co ogranicza kumulowanie się gazów.

Czym powinien charakteryzować się dobry akumulator alarmowy?

Oferta producentów akumulatorów do awaryjnego zasilania jest bardzo rozbudowana, przez co ciężko jest wybrać odpowiedni model ogniwa. Na co powinniśmy zwracać uwagę? Przede wszystkim na:

  • Czas pracy pełnego akumulatora
  • Czas ładowania
  • Żywotność (nawet nieużywane akumulatory z czasem rozładowują się, warto wiedzieć co jaki czas trzeba je naładować ponownie)
  • Temperaturę pracy
  • Zakres napięcia
  • Możliwość pracy w różnych pozycjach
Materiał partnera