plac zabaw urzadzenia

Zalety płynące ze spędzania czasu na placu zabaw

Żyjemy w czasach, w których świat wirtualny jest niekiedy ważniejszy od tego realnego. Kontakty z drugim człowiekiem ogranicza się często do patrzenia w ekran telefonu, a aktywność fizyczna do przesuwania palcem po ekranie. Niestety w dużej mierze dotyczy to dzieci, u których taki tryb życia staje się czasem groźnym uzależnieniem. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby już od najmłodszych lat kształcić u nich inne wzorce i wyrabiać zdrowe nawyki spędzania wolnego czasu i budowania relacji społecznych. Najlepszym sposobem, aby to osiągnąć jest spędzania czasu na placu zabaw.

Plac zabaw to miejsce spotkań wielu dzieci. Dzięki wspólnym zabawom uczą się one zasad współżycia społecznego i budują relacje z innymi. Współpraca i rywalizacja to coś, co będzie im towarzyszyło w całym dorosłym życiu, dlatego też dobrze jest, aby uczyły się tego już od najmłodszych lat. Na placu zabaw trzeba niekiedy pomóc młodszemu koledze czy też ustąpić miejsca na huśtawce. To nic innego, jak tylko nauka empatii, która z pewnością kiedyś zaprocentuje. 

Nie można również zapominać o tym, że plac zabaw to doskonałe miejsce do rozwoju wyobraźni. Jak mówi nasz rozmówca – pracownik sklepu Freekids, zajmującego się kompleksowym wyposażeniem placów zabaw:

Różnorodność współczesnych placów zabaw jest tak ogromna, że każde dziecko z pewnością znajdzie coś dla siebie. Producentom zależy na tym, aby tworzyć miejsca atrakcyjne do zabawy na wiele sposobów. Nowoczesne place zabaw pobudzają wyobraźnię i wyzwalają kreatywność dziecka. Bogactwo kolorów, faktur i kształtów to już nie tylko zabawa, ale także nauka od najwcześniejszych lat.

Jednym z najważniejszych aspektów zabawy na placu zabaw jest rozwój sprawności i motoryki. W dobie niezdrowego jedzenia i wspomnianego już spędzania czasu przed komputerem, aktywność fizyczna już od najmłodszych lat jest na wagę złota. Współczesne miejsca tego typu obfitują w liczne urządzenia wpływające na sprawność fizyczną. Domki na drzewie, ruchome piaski, tory przeszkód czy linowe place zabaw to godziny wspaniałej zabawy, a jednocześnie świetny i bezpieczny sposób na rozwijanie siły mięśni, koordynacji ruchowej oraz zmysłu równowagi. Ponadto dzieci, które przebywają na świeżym powietrzu i znajdują się w ciągłym ruchu, są odporniejsze i zdrowsze. Kształtują też nawyki zdrowego stylu życia na przyszłość. 

Podsumowując, plac zabaw to doskonałe miejsce pozwalające na kreatywne i zdrowe spędzania wolnego czasu. Z pewnością od najmłodszych lat warto przyzwyczajać dziecko do aktywności na świeżym powietrzu, doskonale wpłynie to bowiem na jego zdrowie i rozwój zarówno fizyczny, jak i psychiczny.

Materiał partnera