Z dzieckiem u optyka. Jak dobrać okulary dla malucha?

Wybór okularów dla dziecka nie jest wcale takim łatwym zadaniem. Zakup ten musi być bardzo dobrze przemyślany. Okulary mają przede wszystkim korygować wzrok, ale jednocześnie powinny stanowić ozdobę twarzy. Źle dobrane mogą przynieść maluchowi dużą szkodę. Radzimy jak dobierać okulary dla dzieci.

Kiedy dziecku potrzebne są okulary?

O tym, czy maluszek potrzebuje okularów powinien zadecydować lekarz okulista, jednak zadaniem rodziców jest obserwowanie ewentualnych symptomów, które wskazywałyby na problemy ze wzrokiem. Co może na nie wskazywać?

Rodzice powinni być zaalarmowani wtedy, gdy dziecko narzeka na bóle głowy i oczu, siedzi zbyt blisko telewizora, bo twierdzi, że nie widzi dobrze z dalszej odległości. Na problemy z oczami wskazuje też często przecieranie oczu, zasłanianie jednego oka przy oglądaniu telewizji, czy graniu na komputerze, zbytnie pochylanie głowy przy czytaniu, pisaniu i rysowaniu lub potykanie się i wpadanie na różne przedmioty. W każdym z tych przypadków należy jak najszybciej zaprowadzić dziecko do okulisty, który prawdopodobnie zaleci noszenie okularów – tłumaczy ekspert reprezentujący Optical Center Oftal Koralewscy.

W leczeniu wad wzroku bardzo ważne jest ich szybkie wykrycie. Dzięki odpowiednim okularom dziecko nie tylko odzyska komfort widzenia, ale też będzie miało większe szanse na przywrócenie ostrości widzenia.

Jak dobrać dziecku okulary?

Jako, że w salonach optycznych można znaleźć bardzo szeroką ofertę różnych modeli okularów dla dzieci, wybór odpowiedniej pary może okazać się twardym orzechem do zgryzienia. Na początku warto zaznaczyć, że dobre okulary to takie, które posiadają odpowiednio dobrane szkła, zapewniają dziecku właściwe widzenie, komfort i bezpieczeństwo. Ponadto, okulary powinny mieć takie oprawki, które tylko dodadzą maluchowi uroku.

Pierwszą radą, którą warto zastosować przy wybieraniu okularów dla dziecka jest to, by włączyć pociechę w poszukiwania – jeśli będzie miała wpływ na wybór oprawek, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że zacznie je nosić.

Eksperci uważają, że dla najmłodszych najlepsze są oprawki z większymi szkłami, które nie zawężają pola widzenia. Co więcej, okulary dla dziecka powinny być wykonane z solidnego materiału, odpornego na rozciąganie i wyginanie, najlepiej ze specjalnie zagiętymi zausznikami, dzięki którym nie będą się zsuwać z noska.

Przy wybieraniu okularów dla maluszka koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na szkła. Najlepsze będą soczewki plastikowe, które są bezpieczne, odporne i lekkie. Dzięki takim szkłom rodzice nie będą musieli się martwić o to, że w ferworze zabawy ich pociecha rozbije okulary. Ponadto, warto zdecydować się na szkła z powłoką antyrefleksyjną, która chroni wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UV i olśnieniem słonecznym.

Materiał partnera