przedszkole

Jak wybrać dobre przedszkole?

Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem: małe dzieci – mały kłopot, duże dzieci – duży kłopot? Ile ludzi, tyle opinii. Niemniej jednak, kiedy po raz pierwszy w rodzinie pojawia się temat edukacji, w tym konieczność posłania pociechy do przedszkola, rodzice dwoją się i troją, aby dokonać najlepszego wyboru. Warto więc zastanowić się nad tym, jakimi cechami powinno charakteryzować się dobre przedszkole?

Dobre przedszkole – blisko domu?

Obecnie w wielu miastach funkcjonuje mnóstwo przedszkoli. Oznacza to, że każdy rodzic znajdzie satysfakcjonujące go miejsce. Jednak dużo osób zwraca uwagę przede wszystkim na lokalizację placówki. Opiekunowie cenią sobie najczęściej te instytucje, które są w pobliżu ich domów czy też niedaleko pracy. Wybranie przedszkola w niedużej odległości jest komfortowym rozwiązaniem zarówno dla rodziców, jak także dla dzieci. Na jakie aspekty warto jeszcze zwrócić uwagę?

Opinie na temat przedszkola

Wybierając dobre przedszkole, powinno się wziąć pod uwagę opinie rodziców, których pociechy uczęszczają do danego miejsca. W tym celu można zasięgnąć języka u znajomych, sąsiadów, a także wybrać się do konkretnej placówki i podpytać osoby odbierające dzieci, czy są zadowolone z danego miejsca. Kolejnym punktem – niezbędnym podczas dokonywania ostatecznego wyboru – jest wizyta w przedszkolu. Rozmowa z kadrą oraz dyrekcją może rozwiać ewentualne wątpliwości. Warto wówczas dopytać o liczebność grup, proponowany jadłospis oraz rytm dnia. Powinno się także poznać historię danego przedszkola, zapoznać się z jego statutem, misją. Ważne, by przedstawiciele instytucji kierowali się podobnym systemem wartości do naszego. W końcu dziecko będzie spędzało w tym miejscu kilka godzin dziennie!

Kadra pedagogiczna oraz dedykowane dzieciom zajęcia

Nie ulega wątpliwości, że każde przedszkole zatrudnia wykwalifikowanych nauczycieli, których zadaniem jest realizowanie określonej podstawy programowej. Wiadomo jednak, że nauka to nie wszystko, dlatego warto sprawdzić propozycję zajęć dodatkowych. Rodzice powinni mieć świadomość, że warto łączyć naukę z zabawą, bo to zaowocuje lepszym rozwojem dziecka. Dobre przedszkole powinno mieć w ofercie zarówno zajęcia wspomagające aktywność fizyczną maluchów (gimnastyka, taniec), jak także ich wiedzę stricte naukową.

Właściciel warszawskiego Przedszkola „Nasze Dzieci” przekonuje, że: przy podejmowaniu decyzji warto kierować się dobrem wychowanków, ich zainteresowaniami oraz pamiętać, że przedszkole ma nie tylko uczyć, ale także dawać radość. Nic tak nie cieszy rodziców, jak uśmiechnięte i szczęśliwe dziecko.

Materiał partnera