fotelik samochodowy

Wybór fotelika samochodowego a wiek dziecka

Fotelik samochodowy jest przez kilka pierwszych lat życia dziecka stałym elementem we wnętrzu pojazdu. Dopiero na dokładnie dopasowanym do wieku i gabarytów siedzeniu najmłodszy członek rodziny będzie mógł bezpiecznie podróżować. To gadżet, który nie zawsze jest w stanie rosnąć wraz z dzieckiem. Warto więc wiedzieć, kiedy należy wymienić fotelik na większy, aby zapewnić swojemu maluchowi najwyższy komfort podróży.

Przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach

Ile dzieci, tyle reakcji na widok fotelika samochodowego. Część z nich uwielbia podróże w specjalnie zabezpieczonym siedzisku. Pozostałe maluchy z kolei z utęsknieniem wypatrują zakończenia swojej fotelikowej przygody.

Jeszcze do niedawna wyznacznikiem rozstania z fotelikiem był wiek. Według prawa dzieci, które ukończyły 12. rok życia, mogły podróżować bez korzystania ze specjalnej podstawki. W 2015 roku prawo uległo jednak zmianie, wskutek czego wyznacznikiem przestał być już wiek. Obecnie pod uwagę brany jest wzrost – dzieci poniżej 150 centymetrów wzrostu zobligowane są do podróżowania w foteliku.

Dopuszczalny jest przewóz dzieci na tylnym siedzeniu samochodu bez fotelika, pod warunkiem, że przewożone dziecko mierzy co najmniej 135 centymetrów i jest przypięte pasami bezpieczeństwa. Wyjątek ten dotyczy sytuacji, kiedy dziecko nie mieści się w dostępnych na rynku fotelikach. Wiele z modeli przeznaczony jest dla dzieci ważących nie więcej niż 50 kilogramów – podpowiada pracownik sklepu internetowego kidsszop.pl, posiadającego w ofercie wózki, foteliki i akcesoria dziecięce.

Fotelik a wiek dziecka – jak dostosować?

Głównym kryterium doboru fotelika jest waga, jednak wiek również odgrywa istotną rolę. Według oficjalnego podziału wyróżnia się pięć typów fotelików:

  • Grupa 0 – przeznaczona dla niemowląt, których waga nie przekracza 10 kilogramów
  • Grupa 0+ – dedykowana niemowlętom, których waga nie przekracza 13 kilogramów
  • Grupa I – odpowiednia dla niemowląt od 9 do 18 kilogramów
  • Grupa II – idealne dla dzieci ważących od 15 do 25 kilogramów
  • Grupa III – dla tych, których waga waha się w przedziale od 22 do 36 kilogramów.

Foteliki z najniższych grup wagowych sprawdzają się najlepiej w przypadku małych dzieci. Posiadają odpowiednio wyprofilowane zagłówki oraz pasy trzypunktowe, które gwarantują dodatkową ochronę. Foteliki z grupy 0 najczęściej wyposażone są także we wkładkę redukcyjną, która zwiększa wygodę i bezpieczeństwo najmłodszych maluszków. 

Starszym dzieciom posłużą foteliki samochodowe z najwyższej kategorii wagowej. Większość dzieci może w nich podróżować aż do 12. roku życia. W trosce o wygodę dziecka foteliki takie najczęściej mają podłokietniki, wyprofilowane oparcie daje możliwość zmiany kąta położenia, a zagłówek poddaje się regulacji wysokości. Rezygnuje się wówczas także z dodatkowych zapięć – wystarcza odpowiednio wyregulowany pas samochodowy.

Fotelik ma przede wszystkim zapewniać dziecku bezpieczeństwo. Dlatego tak istotne jest idealne dostosowanie do wagi oraz wieku. W przypadku niewiedzy, czy dany model się sprawdzi, albo będzie kompatybilny z konkretnym rodzajem auta, warto skorzystać z pomocy konsultanta w salonie, który pomoże w dostosowaniu fotelika do wszystkich niezbędnych aspektów.

Materiał partnera