Wybór fotelika samochodowego a waga dziecka

Narodziny dziecka wiążą się z wieloma zakupami, ale jednym z najważniejszych jest fotelik samochodowy, który podniesie bezpieczeństwo maluszka w podróży. Czym się kierować przy doborze fotelika, aby był on jak najlepiej dopasowany, a tym samym zapewniał najlepszą ochronę? Jaka jest zależność między rozmiarem fotelika a wagą i wiekiem dziecka? Dowiedz się więcej i wybierz idealny fotelik samochodowy.

Podział fotelików samochodowych ze względu na wagę dziecka

Wybór fotelików samochodowych jest ogromny. Różne modele, rozmiary, mocowania… jak w tym gąszczu znaleźć produkt, który zapewni maluchowi maksimum bezpieczeństwa, być może uratuje zdrowie i życie?

Aby ułatwić rodzicom sprawę i podnieść jakość dostępnych na rynku fotelików samochodowych, Komisja Europejska opracowała standard rozmiarów. Są one dostosowane do wagi oraz wieku. Ich konstrukcja jest ściśle dostosowana do potrzeb dziecka na danym etapie rozwoju, dzięki czemu bezpieczeństwo wzrasta, o ile fotelik jest prawidłowo dobrany – mówi specjalista ze sklepu Fajny Towar.

Żeby wybrać właściwy fotelik samochodowy, wystarczy znać wagę dziecka. W zależności od niej fotelik może należeć do jednej z pięciu grup: 0, 0+, 1, 2 i 3. Co oznaczają te cyfry?

  • Foteliki z grupy 0 są przeznaczone dla najmłodszych podróżnych – noworodków i niemowląt, których waga nie przekracza 10 kg. Zazwyczaj pokrywa się to z pierwszymi dziewięcioma miesiącami życia. Foteliki samochodowe z tej grupy mają kołyskowy kształt. Dziecko siedzi w nich tyłem do kierunku jazdy. Ta pozycja jest zalecana także na późniejszych etapach rozwoju.
  • Foteliki z grupy 0+ są dla dzieci do 13 kg (do ok. 18 miesiąc życia).
  • Foteliki z grupy 1 posłużą dzieciom ważącym od 9 do 18 kg, co odpowiada wiekowi od 8 miesięcy do 3,5 roku.
  • Foteliki z grupy 2 są przeznaczone dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat, czyli ważących około 15-25 kg.
  • Foteliki z grupy 3 są odpowiednie między 6 a 12 rokiem życia, dla dzieci o wadze 22-36 kg.

Jak widać, zakresy poszczególnych grup częściowo się pokrywają. Dzięki temu kolejne foteliki zapewniają taki sam standard bezpieczeństwa jak poprzednie, można też dobierać fotelik według indywidualnych cech dziecka, gdy wymykają się one tej klasyfikacji i pociecha jest drobniejsza lub większa niż przewidziano w normach.

Fotelik precyzyjnie dobrany czy regulowany?

Koszty regularnej wymiany fotelika na większy mogą spędzać sen z powiek rodziców. Dlatego wiele osób decyduje się na foteliki regulowane, które służą dłużej, bo rosną wraz z dzieckiem. Takie rozwiązanie, choć tańsze, może obniżać bezpieczeństwo malucha, bo fotelik z regulacją mimo wszystko nie zapewnia tak precyzyjnego dopasowania do rozmiarów i masy ciała, a jego konstrukcja jest bardziej uniwersalna.

Jeśli szukasz oszczędności i chcesz kupić fotelik regulowany, który nie musi być tak szybko wymieniany, upewnij się, że zapewnia on wysoki stopień bezpieczeństwa i zawsze dbaj o jego dopasowywanie do dziecka oraz poprawny montaż.

Materiał partnera