dobór rozmiaru obuwia dla dziecka

Właściwy dobór rozmiaru obuwia dla dziecka

Nie ulega wątpliwości, że właściwe dopasowanie obuwia do stopy dziecka to niezwykle ważna kwestia. Zarówno za małe, jak i zbyt duże buty mogą powodować nie tylko trudności z chodzeniem, ale również mogą stać się przyczyną nieprawidłowego rozwoju stóp. Z tego powodu przed wyborem bucików dla maluchów warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Jak zmierzyć stopę dziecka i co musisz wiedzieć przed zakupem obuwia dla dzieci? Podpowiadamy.

Rozmiar butów a wymiary stopy dziecka

Pierwszym zadaniem przed wyborem obuwia dziecięcego bez wątpienia pozostaje odpowiedni pomiar stopy. W tym celu dziecko powinno stanąć równomiernie na płaskiej powierzchni, obciążając jednocześnie obie stopy. Najlepiej, aby przyjęło ono prostą postawę w lekkim rozkroku. Najpopularniejszym sposobem na poznanie rozmiaru stóp jest ułożenie ich na kartce papieru i dokładne odrysowanie. Aby wymiary były wykonane prawidłowo, należy dodatkowo pamiętać o tym, aby wszystkie paluszki dziecka były wyprostowane.

Wybierając rozmiar butów dziecięcych, potrzebna jest nam długość oraz szerokość obu stóp. Długość otrzymamy dokonując pomiaru między dużym palcem a końcem pięty, z kolei szerokość poprzez zmierzenie najszerszej części stóp. Ze względu na to, że stopy maluchów rosną bardzo szybko, czynność tę trzeba wykonywać każdorazowo przed zakupem nowego obuwia. Co więcej, stopy w ciągu dnia mogą zmieniać swoją objętość, dlatego najlepiej mierzyć je w godzinach popołudniowych.

O czym należy pamiętać przed zakupem obuwia dla dziecka?

Nie każdy rodzic wie, że dla wygody oraz komfortu malucha, dobór obuwia musi również brać pod uwagę typ stopy. Mianowicie wyróżniane są trzy rodzaje stópek: pulchne, normalne oraz szczupłe. Pulchne stopy cechują się okrągłym kształtem z niewielkimi wybrzuszeniami, normalne nie mają tkanki tłuszczowej, żadnych wgłębień ani wybrzuszeń, natomiast u maluszków ze stopami szczupłymi widoczne są wystające kostki. Warto także zwrócić uwagę, na to czy stopa jest płaska, czy wysoka i zgodnie z tym wybrać pasujące do niej podbicie.

Jeśli mamy już zebrane wszystkie informacje o stópce pociechy, możemy przystąpić do poszukiwania butów dla dzieci z szerokiej oferty dostępnej w sklepie internetowym Stopa Antylopa. Decydując się na konkretny rozmiar zalecane jest jednak pozostawienie zapasu w bucie, który umożliwi swobodne przesuwanie się palców oraz pozwoli na stopniowy wzrost stóp. W półbutach powinno być to od 0,5 do 1 cm, w zimowych bucikach od 1 do 1,5 cm, w balerinkach około 0,7 cm, w odkrytych sandałkach 1 cm, a w zakrytych 0,6 cm.

Materiał partnera