Karmienie niemowlaka

Walka z niejadkiem, czyli jak skutecznie karmić dziecko?

Jednym z częściej występujących problemów, z którymi rodzice zazwyczaj nie mogą się uporać, jest niechęć ich dzieci do jedzenia. Brak apetytu może wystąpić zarówno w pierwszych miesiącach życia, jak i w wieku przedszkolnym czy szkolnym. Wielu rodziców zastanawia się, czy istnieje sposób, który zachęciłby ich dziecko do częstszego spożywania posiłków. Zanim jednak zaczniecie szukać rozwiązań, warto zapoznać się z tym, co może być przyczyną braku łaknienia.

Gdy niemowlak jest niejadkiem – co robić?

Częstotliwość karmienia czy spania to indywidualna kwestia każdego dziecka, co nierzadko budzi u świeżo upieczonych rodziców niepokój. Dlaczego? Moment pojawienia się noworodka w domu jest ogromnym wydarzeniem, a rodzice dopiero uczą się odczytywać sygnały wysyłane przez dziecko, które w początkowych etapach swojego życia komunikuje się za pośrednictwem płaczu. Nie zawsze taka reakcja oznacza odczucie głodu, czasami noworodek w ten sposób sygnalizuje, że potrzebuje bliskości matki bądź ojca. Karmienie dziecka, za każdym razem, gdy płacze może spowodować szereg problemów zarówno w teraźniejszości, jak i w przyszłości, np. dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy w późniejszym życiu tzw. zajadanie stresu.

Nie bez znaczenia pozostaje dieta matki karmiącej, która powinna być odpowiednio zbilansowana i pozbawiona używek. Niepokojącym sygnałem dla rodziców okazuje się moment, w którym matka odżywia się prawidłowo, a niemowlę odrzuca karmienie piersią. Przyczyn, dla których dziecko nie chce ssać piersi, jest wiele, należą do nich m.in.: początkowe zaburzenia ssania, zbyt słaby lub mocny strumień wypływającego pokarmu czy problemy z oddychaniem dziecka w trakcie karmienia. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza pediatry, by przeprowadzić szereg badań. Należy również pamiętać, by nie karmić niemowlęcia w sytuacjach stresowych i otoczeniu przepełnionym wieloma bodźcami. Najlepiej wybrać ustronne, spokojne i ciche miejsce, w którym maluch będzie mógł skupić się na spożywaniu pokarmu.

Stopniowe wprowadzanie nowych pokarmów

Po ukończeniu 4 miesiąca życia najczęściej pomiędzy 5 a 7 miesiącem można zacząć podawać dziecku inne pokarmy niż mleko. Proces ten jest długi i wymaga dużych pokładów cierpliwości u rodziców. Dziecko potrzebuje więcej czasu na przyzwyczajenie się do nowych smaków i początkowe grymasy po spożyciu innych posiłków są naturalną reakcją. Wg portalu feminaria.pl do sygnałów niepokojących zalicza się: biegunki i wymioty, krztuszenie się czy brak widocznego nabywania nowych umiejętności motorycznych. Pojawienie się przykładowych objawów, powinno skłonić rodziców do konsultacji z lekarzem pediatrą.

Materiał partnera