Żłobek

W jakim wieku można posłać dziecko do żłobka?

Wielu rodziców od lat staje przed wyzwaniem wysłania dziecka do żłobka. Zasadniczą trudnością jest tu podjęcie decyzji o tym, kiedy powinno to nastąpić, by maluch odniósł jak najwięcej korzyści. Jak dotąd nie ma jednak jednej, uniwersalnej zasady, a w pełni świadoma decyzja jest determinowana wieloma czynnikami. Przede wszystkim trzeba być pewnym, że pociecha jest gotowa na pójście do żłobka oraz… że przygotowany jest na to rodzic.

Dlaczego żłobek?

Żłobki przyjmują dzieci już od 4 miesiąca życia. Na ogół rodzice podejmują decyzję o oddaniu do niego dziecka, gdy ma ono około 12 miesięcy. Wynika to z zakończenia urlopu macierzyńskiego przez matkę i konieczności jej powrotu do pracy. Warto zastanowić się nad tym, jak pogodzić życie osobiste z zawodowym, matka i ojciec bowiem również mają prawo do bycia szczęśliwymi, spełnionymi osobami. Jeżeli zatem pogodzenie pracy z opieką nad małym dzieckiem nie jest możliwe, warto rozważyć możliwości, jakie daje opieka sprawowana w żłobku.

Żłobek może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy rodzice muszą lub chcą być aktywni zawodowo. Pozostawanie w domu z dzieckiem „na siłę” przynosi frustrację, negatywne emocje i poczucie wypalenia, które nikomu nie służą. Na ogół to mama opiekuje się maluchem, do momentu, gdy ten jest w wieku przedszkolnym. Jeśli jednak chce ona pracować i realizować się w tej formie aktywności, powinna rozważyć skorzystanie z oferty przygotowanej przez wybrany żłobek.

Kiedy oddać dziecko do żłobka?

W wielu przypadkach rodzice uważają, że nie ma dobrego momentu, by dziecko oddać do żłobka. Jednak, jak wskazują doświadczeni pracownicy Niepublicznego Przedszkola i Żłobka Poznańskie Maludy, to wyjątkowe miejsce może znacząco wspomóc rozwój malucha, co przede wszystkim wynika z towarzystwa rówieśników. W żłobku dziecko szybciej opanowuje kolejne umiejętności, uczy się interakcji i ról społecznych. Nawet jeśli mama czy tata nie są przekonani do pozostawienia dziecka pod opieką personelu żłobka, mogą rozważyć indywidualne, skrócone ustalenie godzin przebywania dziecka w placówce.

Najważniejsze jest tu znalezienie profesjonalnej oraz troskliwej opieki, która zapewni całkowite bezpieczeństwo i szczęśliwy rozwój dziecka. Roczny maluch powinien dobrze znieść krótkotrwałą rozłąkę z rodzicami, a towarzystwo innych dzieci pozwoli mu na nawiązywanie pierwszych przyjaźni i miłe spędzanie czasu. W tym wieku najmłodsi mogą uczyć się samodzielności i niezależności, które są cennymi umiejętnościami w dorosłym życiu.

Materiał partnera