zajęcia sportowe dla dzieci

Szkolne zajęcia dodatkowe. Na co zapisać swoje dziecko?

W dzisiejszych czasach realizacja przez ucznia podstawowego programu nauczania to za mało. Rodzicom zależy, by ich pociechy miały łatwiejszy start w dorosłe życie i lepsze kwalifikacje w przyszłości, z kolei uczniowie chcą rozwijać swoje pasje i mieć dostęp do wiedzy z różnych dziedzin. Nic więc dziwnego, że coraz więcej szkół organizuje zajęcia dodatkowe. Które zajęcia pozalekcyjne zasługują na szczególną uwagę?

Języki obce

Nie da się ukryć, że od lat największą popularnością w dziedzinie zajęć dodatkowych dla dzieci cieszą się języki obce.

Pod tym względem niezmiennie dominuje język angielski. – Mówi przedstawiciel Niepublicznej Szkoły Podstawowej Promyk w Szczecinie. – Warto jednak pamiętać, że w dzisiejszych czasach znajomość tego języka na rynku pracy jest nie tyle atutem, co wymogiem. Nie ma zatem wątpliwości co do zasadności zapisania dziecka na dodatkowe lekcje angielskiego, jednak nie warto się do niego ograniczać. Tym bardziej, że dzieci – szczególnie te młodsze – znacznie łatwiej i szybciej przyswajają obce języki. Oprócz angielskiego warto zatem zapisać dziecko na dodatkowy język, np. niemiecki.

Rozwój zainteresowań

W wyborze zajęć dodatkowych dla ucznia należy kierować się nie tylko pragmatyzmem, ale też – a może przede wszystkim – preferencjami dziecka. Jeśli ma ono jakieś hobby, to z pewnością warto je rozwijać. Pamiętajmy bowiem, że łatwiej uczyć się rzeczy, które są dla nas przyjemnością. Uczeń interesuje się sportem? Spróbujmy więc znaleźć szkołę podstawową organizującą zajęcia z pływania, karate czy gry w piłkę nożną. Dziecko przejawia talent muzyczny? W takim razie można zapisać je na dodatkowe lekcje śpiewu, tańca czy gry na instrumentach. A może nasza pociecha jest wyjątkowo kreatywna? Z myślą o takich osobach tworzone są różnego rodzaju kluby plastyczne z dziedzin takich jak malarstwo czy ceramika. Z kolei osoby o nadzwyczaj rozwiniętej zdolności logicznego myślenia powinny zainteresować się treningami szachowymi. Ciekawą i coraz popularniejszą dziedziną jest też robotyka, która stanowi atrakcyjną propozycję dla uczniów zainteresowanych nowoczesnymi technologiami, a równocześnie jest świetnym przygotowaniem do wejścia w świat programowania w tak modnej dzisiaj branży IT. Oprócz tego na dzieci nastawione na pozalekcyjne zdobywanie wiedzy czekają również kółka zainteresowań związane z przedmiotami nauczanymi w szkołach, np. z matematyki, historii czy przyrody, które pozwalają rozwijać zainteresowania i utrwalić informacje zdobyte na lekcjach. Odpowiednio dobrane zajęcia dodatkowe pozwolą uczniowi owocnie spędzić wolny czas i zyskać cenną wiedzę, która z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Materiał partnera