Rytmika w przedszkolu

Rytmika w przedszkolu. Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka?

Na pewno słyszeliście, że należy zacząć śpiewać dziecku od pierwszych dni życia, a nawet kiedy jeszcze, jest w łonie matki. Może się to wydać nieprawdopodobne, ale kiedy malec słyszy śpiew, pracują jego wiązadła głosowe! Niesamowite, prawda? Muzyka ma olbrzymie znaczenie w wielomotorowym wspieraniu rozwoju dziecka. Warto zadbać, aby mogło uczestniczyć w ciekawych zajęciach rytmicznych.

Rodzice są coraz bardziej świadomi roli, jaką wychowanie muzyczne odgrywa w rozwoju ich dzieci. Warto już w wieku przedszkolnym zapewnić maluchowi odpowiednie zajęcia, to może w naprawdę niespodziewany sposób zwrócić się w przyszłości – mówi ekspertka z przedszkola Raz Dwa Trzy My.

Edukacja muzyczna nie tylko dla dzieci uzdolnionych

Zapisując przedszkolaka na zajęcia muzyczne, wcale nie musisz przejmować się, czy maluch przejawia oznaki talentu muzycznego. Okazuje się bowiem, że… każde dziecko jest uzdolnione muzycznie – zdolne do nauki śpiewu i grania na instrumentach. Stymulacja muzyczna od najmłodszych lat wspiera wrażliwość na muzykę. Na początku stymulacją taką mogą być kołysanki mamy, słuchanie puszczanych w domu ulubionych utworów. Bardzo dobrze na rozwój malucha wpływa muzyka klasyczna. Wybierzcie tę, która chociaż trochę Wam się podoba. Jeśli będzie inaczej maluszek to wyczuje, a muzyka to przecież środek ekspresji.

Tak, jak mowa muzyka jest zespołem uporządkowanych dźwięków służących komunikacji, tak muzyka jest narzędziem wyrażania myśli, emocji i pragnień. Zajęcia muzyczne są zatem nie tylko ćwiczeniami dźwiękowymi, ale uczą też pracy z ciałem. Ciało rwie się do tańca przy muzyce. Już niemowlęta kołyszą się do muzyki w miarę swoich możliwości.

Rytmika – wszechstronny rozwój maluszka

Co to jest rytmika i na czym polega? Mówiąc najprościej, jest to metoda wychowania muzycznego dążąca do wszechstronnego rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym. Zajęcia rytmiczne powinny być oferowane w każdym przedszkolu, jednak nie zawsze tak jest. Jest to jedna z ważniejszych rzeczy, na które powinniście zwrócić uwagę przy wyborze przedszkola. Podczas zajęć dzieci uczą się cech dźwięku – wysokości, czasu trwania itp. Dzieci ćwiczą przy akompaniamencie muzyki. Przyswajają, czym jest rytm, tempo i metrum. Rozwój słuchu idzie w parze z łatwiejszym przyswajaniem języków obcych, to dodatkowa korzyść wypływająca z uczestnictwa dzieci w rytmice.

Zajęcia z rytmiki to dla dzieci świetna zabawa. Przedszkolaki bardzo chętnie poruszają się w rytm muzyki, wykonują powtarzalne ćwiczenia. Trenują w ten sposób słuch, głos, koordynację ruchową, pamięć. Uwrażliwiają się na muzykę, co zdecydowanie zostanie z nimi przez resztę życia, niezależnie czy będą później mieć okazję do rozwoju w tym zakresie, czy nie. Na zajęciach z rytmiki uczą się często współpracować z innymi dziećmi, wzmacniając więzi. Zdecydowanie warto zapisać malucha na takie zajęcia, jeśli nie ma ich w ofercie Waszego przedszkola, możecie poszukać poza nim.

Materiał partnera