dziewczynka bawiąca się zabawkami

Rola zabawek w rozwoju dziecka

Dziecko z każdym dniem uczy się czegoś nowego, a bodźców do tego nie trzeba szukać daleko, ponieważ każda czynność jest dla niego nowa. W związku z tym nauka i rozwój czerpane są z każdej aktywności, niezależnie czy są to edukacyjne zabawki, czy takie, które z pozoru służą wyłącznie rozrywce, czy też zupełnie inne czynności. Najczęściej jednak dzieci otoczone są zabawkami, warto więc zadać pytanie: jaką rolę mają one w życiu dziecka?

Jak zabawki wpływają na rozwój dziecka?

Spędzanie czasu na zabawie zajmuje znaczną większość dnia dzieciom od okresu niemowlęcego aż po wiek szkolny. Jest to nie tylko źródło rozrywki, ale również metoda na poznawanie świata oraz rozwijanie kompetencji. Dzięki aktywnej zabawie dzieci rozwijają kreatywność, rozbudzają aktywność intelektualną i zdobywają zainteresowania. To też doskonały czas na kształtowanie zdolności fizycznych, takich jak motoryka, koordynacja wzrokowo-ruchowa oraz kondycja.

Poza rozwojem umysłowym i fizycznym zabawki dla dzieci są źródłem wiedzy o świecie, funkcjonowaniu ról społecznych i moralności. Wpływ na to ma zwłaszcza zabawa z dorosłymi, ponieważ w takiej sytuacji dziecko przejmuje wzorce zachowań i naśladuje starszych. Podczas zabawy z rówieśnikami dziecko integruje się, uczy solidarności, dzielenia się i innych przydatnych w komunikacji i życiu społecznym kompetencji.

Dlaczego warto wybierać mądre zabawki?

Podstawowym zadaniem zabawek jest przynoszenie radości dziecku, ma być to źródło przyjemności i takie zadanie spełniają zabawki edukacyjne. Dodatkowo dostarczają też przede wszystkim pozytywnych bodźców, dlatego korzystnie wpływają na rozwój intelektualny, motoryczny i emocjonalny dziecka. Warto wybierać taki rodzaj zabawek, ponieważ dziecko korzystające z mądrych zabawek w dzieciństwie lepiej radzi sobie z nauką w wieku szkolnym, co przekłada się na całe jego życie.

Należy pamiętać jednak, że zabawki muszą być dostosowane do wieku dziecka. Dzięki temu będzie chętniej sięgało po przedmioty niosące dodatkowe korzyści. Jeśli zabawka będzie zbyt skomplikowana i trudna, dziecko szybko zniechęci się do zabawy nią, ale może też odczuć inne negatywne konsekwencje, takie jak frustracja, smutek i znudzenie. Przy wyborze zabawek należy wiec zwracać uwagę na oznaczenia wieku, dla którego są przeznaczone. W Nova Vivo internetowym sklepie z zabawkami, wszystkie są odpowiednio oznaczone, dlatego łatwiej znaleźć właściwy przedmiot dla maluszka.

Materiał partnera