Rodzaje wózków dziecięcych

Wózek jest jednym z najważniejszych narzędzi w arsenale rodzicielskim. Dobrej jakości, wygodny pojazd może służyć nawet kilku pokoleniom maluchów. Mnogość dostępnych na rynku modeli może jednak przyprawić o lekki zawrót głowy. Spośród jakich rodzajów wózków możesz wybierać? Jak znaleźć idealny egzemplarz? Poniższe wskazówki powinny pomóc ci w podjęciu tej trudnej decyzji.

Na wstępie warto wspomnieć, że wózek ma być przede wszystkim wygodny dla dziecka. Jeśli zależy ci na tym, by był lekki, sięgnij po model z ramą aluminiową. Jeżeli wózek ma być trwały, wybierz stal. Teraz możemy przejść do omówienia rodzajów.

Gondola

Ten model wózka dziecięcego nazywany jest głębokim. Chroni malucha przed wiatrem, deszczem i słońcem. Gondola przeznaczona jest dla dzieci do ok. 6. miesiąca życia. Czują się w nim bezpiecznie i wygodnie. Poszukując takiego rodzaju wózka zwróć uwagę na materiał, z którego go wykonano – powinien być oddychający. Dobrym wyborem będzie model, który posiada dodatkowe udogodnienia, np. okienko, siatki wentylacyjne czy filtr UV.

Spacerówka

Z wózków tego rodzaju korzystają zazwyczaj dzieci po 6. miesiącu życia, które potrafią siedzieć, raczkować, a później chodzić. Dlatego w pierwszej kolejności zwróć uwagę na zabezpieczenia. Spacerówka powinna posiadać miękkie, regulowane pasy bezpieczeństwa. Wiele modeli ma też zabezpieczającą przed wypadnięciem barierkę. Warto również zaznaczyć, że wózek spacerowy ma służyć dziecku przez dłuższy czas. Ważne zatem, by posiadał opcję regulacji oparcia, zagłówka czy podnóżka. Bardzo przydatna jest również możliwość obracania siedziska i przekładania rączki.

Szczególną wersją spacerówki jest tzw. parasolka. Łatwo ją złożyć, jest mniejsza i lżejsza, ale przez to także mniej stabilna. Przyda się np. na wakacjach.

Ciekawym rozwiązaniem są wózki 2w1, czyli połączenie gondoli i spacerówki, albo 3w1, które można zamienić także w nosidełko. Decydując się na takie rozwiązanie rodzice przez dłuższy czas nie muszą martwić się o wymianę pojazdu na nowy. Tego rodzaju wózki są wygodne i komfortowe – wyjaśnia ekspert ze sklepu Natigo.

Bliźniak

Jak sama nazwa wskazuje, taki wózek to idealne rozwiązanie dla rodziców bliźniąt lub dzieci o niewielkiej różnicy wieku. Do wyboru masz dwie opcje: siedziska umieszczone obok siebie albo jedno za drugim. Przy zakupie tego modelu wózka dziecięcego zwróć przede wszystkim uwagę na jego wymiary (szerokość!), a także wagę.

Skoro poznałeś już najważniejsze rodzaje wózków dziecięcych, czas dokonać wyboru. Na rynku dostępnych jest tak wiele modeli, że z pewnością znajdziesz „ten jedyny”, dopasowany do potrzeb twoich i dziecka. Pamiętaj, że w tym przypadku liczy się przede wszystkim komfort twojego malucha.

Materiał partnera