Rodzaje fotelików samochodowych dla dzieci

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo rodzajów fotelików samochodowych dla dzieci, które różnią się od siebie sposobem konstrukcji, decydującym o sposobie montażu fotelika do tylnego siedzenia w samochodzie oraz to dla dziecka, w jakiej wadze i jakiego wzrostu dany fotelik jest najbardziej odpowiedni. Żeby wybrać optymalny model fotelika samochodowego, trzeba najpierw poznać dostępne możliwości. Przed kupnem warto jest także sprawdzić, czy wybrany fotelik faktycznie jest odpowiedni do warunków fizycznych naszego dziecka oraz, czy można go wygodnie zamontować w naszym samochodzie.  Jakie są rodzaje fotelików dla dzieci?

Obowiązujące przepisy dotyczące stosowania fotelików dla dzieci

Zanim zaczniemy opisywać dostępne na rynku rodzaje fotelików dziecięcych, najpierw napiszemy, dlaczego w ogóle stosowanie fotelików samochodowych jest tak bardzo ważne. A jest ważne przynajmniej z dwóch powodów: przede wszystkim jest to niezbędny element do tego, żeby zapewnić swojemu dziecku należyte bezpieczeństwo podczas jazdy z nim samochodem. Drugi powód jest bardziej prozaiczny, choć tak samo ważny, mianowicie konieczność stosowania fotelików samochodowych podczas jazdy z dzieckiem jest podyktowana obowiązującymi przepisami ruchu drogowego.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu z akcesoriami dla dzieci i rodziców Forkids w Krakowie:

Obecnie obowiązujące przepisy mówią, ze dziecko musi być przewożone w foteliku samochodowym do momentu, w którym nie przekroczy 150 cm wzrostu. Kilka lat temu obowiązywało także kryterium wieku, według którego dziecko musiało być przewożone w foteliku do momentu ukończenia 12. roku życia. Dziś jednak już nie obowiązuje i liczy się tylko wzrost, który po prostu w tym przypadku jest dużo bardziej istotny.

Rodzaje fotelików samochodowych dla dzieci według grup wagowych

Podstawowy podział rodzajów fotelików samochodowych dotyczy ich kryterium wagowego. W przepisach europejskich wyszczególnionych jest 5 podstawowych grup fotelików samochodowych, dostosowanych bezpośrednio do wagi dziecka. Są to:

  • Foteliki grupy 0 – Są to foteliki samochodowe 0-13 kg, przeznaczone dla niemowląt ważących do 13 kg, czyli mniej więcej dla dzieci w wieku 18 miesięcy oraz foteliki samochodowe 0-18 kg, które są normalnymi fotelikami dziecięcymi z wkładkami dla noworodka.
  • Foteliki grupy I – Foteliki samochodowe dla dzieci ważących od 9 do 18 kg, czyli mniej więcej od 8. miesiąca do 3. roku życia.
  • Foteliki grupy II – Foteliki dla dzieci ważących od 15 do 25 kg, czyli mniej więcej pomiędzy 3. a 7. rokiem życia.

Oprócz wskazanych wyżej 3 najważniejszych grup fotelików samochodowych dla dzieci, na rynku dostępne są również foteliki grup łączonych, np. foteliki grupy 1 + 2, co oznacza, że są one odpowiednie dla dzieci ważących od 9 do 36 kg. Ten rodzaj fotelików samochodowych rośnie wraz z dzieckiem. Dobrym przykładem są np. foteliki samochodowe Romer Britax Advansafix IV M.

Rodzaje fotelików ze względu na możliwy sposób ich montażu

Drugim ważnym kryterium, według którego dzieli się rodzaje fotelików samochodowych dla dzieci, jest możliwy sposób ich montażu, czyli przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Według specjalistów bezpieczniejsze dla dziecka jest zawsze zamontowanie fotelika tyłem do kierunku jazdy. Jest to związane z tym, że według statystyk aż ¾ wszystkich zderzeń, to zderzenia czołowe. Dziecko jadące tyłem do kierunku jazdy, w wyniku takiego wypadku jest wciskane w fotelik, dzięki czemu będą na niego działały znacznie mniejsze obciążenia. Możliwość montażu fotelika tyłem do kierunku jazdy jest najczęściej obecna w fotelikach dla niemowląt, czyli w fotelikach grupy 0 i 0+. Foteliki pozostałych grup zazwyczaj montuje się już porodem do kierunku jazdy, choć istnieją także modele fotelików, które mają możliwość ich montażu także tyłem. Większość specjalistów zaleca, żeby foteliki samochodowe były montowane tyłem do kierunku jazdy do około 4. roku życia dziecka.

Sposób instalacji fotelika

Ostatnim kryterium, według którego można podzielić foteliki samochodowe na kilka rodzajów, jest ich sposób instalacji. Istnieją dwie możliwości, albo fotelik instaluje się do tylnego siedzenia w aucie przy użyciu pasów bezpieczeństwa, albo za pomocą systemu Isofix, czyli przy użyciu zamontowanych w foteliku sztywnych zaczepów. Większość osób zaleca stosowanie fotelików z systemami Isofix, ale przy użyciu pasów bezpieczeństwa także można bardzo dobrze przyczepić fotelik dziecięcy.

Materiał partnera