zespol aspergera dziecko cwiczenia ksiazki logopedyczne

Przykłady ćwiczeń dla dzieci z zespołem Aspergera

Dzieci z zespołem Aspergera potrzebują przede wszystkim pomocy w kontaktach z rówieśnikami. Ważne, aby odnalazły się w społeczeństwie i potrafiły wspólnie się bawić. Ćwiczenia mają służyć również rozwojowi zdolności właściwego myślenia i poprawie umiejętności poprawnej mowy. Oczywiście, dzieci powinny czerpać z nich przyjemność. W jaki sposób przygotować zajęcia dla dzieci z zespołem Aspergera?

Czym charakteryzuje się zespół Aspergera?

Aby dobrać właściwe ćwiczenia, należy bliżej przyjrzeć się diagnozowaniu i charakterystycznym cechom zespołu Aspergera. Jest to zaburzenie rozwoju, zwłaszcza umiejętności społecznych. Cechuje się trudnością w akceptowaniu zmian oraz ograniczonym zdolnościom myślowym.

Jak tłumaczy specjalista ze sklepu z pomocami logopedycznymi i pedagogicznymi Komlogo:

Zespół Aspergera to zaburzenie, które skutkuje u dzieci przede wszystkim upośledzeniem umiejętności społecznych oraz zaburzeniem elastycznego myślenia. Schorzenie to często uniemożliwia funkcjonowanie wśród rówieśników. Ważne jest, by narzędzia diagnostyczne w szkole uwzględniały możliwość występowania tego zaburzenia po to, by móc lepiej je zwalczać.

Ćwiczenia ogólnorozwojowe i edukacyjne

W przypadku dzieci z zespołem Aspergera ważna jest właściwa diagnoza i dobranie zadań dostosowanych do stopnia dysfunkcji i etapu rozwoju, na którym znajduje się dziecko. Ćwiczenia powinny być dobierane indywidualnie do każdego dziecka lub przynajmniej do konkretnej grupy wiekowej. Z jakich narzędzi warto korzystać? W edukacji pomagają odpowiednio przystosowane książki, zeszyty ćwiczeń, a także programy komputerowe. Prezentowane w nich grafiki i teksty mają prowadzić do rozwoju umiejętności elastycznego, samodzielnego myślenia oraz właściwego czytania i pisania.

W terapii pomagają też specjalne gry planszowe. Podobnie jak książki logopedyczne, gry powinny być dopasowane do wieku i rozwoju dzieci. Dzięki ciekawie przygotowanej fabule i bohaterom mają za zadanie zaciekawić, zapewnić rozrywkę, ale także edukować. Pomagają przede wszystkim w zniwelowaniu zaburzeń społecznych i umysłowych. Dzięki grom planszowym dzieci wchodzą w interakcję z rówieśnikami, próbują współpracować i nawiązać kontakt z innymi.

Zaburzenia mowy – jak sobie z nimi radzić?

Częstym objawem zespołu Aspergera są zaburzenia mowy. Aby je przezwyciężyć, należy zgłosić się po specjalistyczną pomoc logopedy. Szczególnie pomocne są testy i zadania pozwalające ćwiczyć mowę. Testy logopedyczne standaryzowane to specjalne ćwiczenia przeznaczone do terapii zaburzeń mowy. Wspomagają one proces komunikacji, koncentracji oraz pamięć. Regularne ćwiczenia z logopedą znacznie poprawiają zdolność właściwej wymowy trudnych wyrazów, a także poprawne czytanie.

Materiał partnera