fotelik-samochodowy

Przepisy prawne dotyczące stosowania fotelików samochodowych dla dzieci

O tym, że małe dziecko może podróżować samochodem wyłącznie w specjalnym foteliku, wie chyba każdy. Ale już nie każdy ma świadomość, w którym momencie maluch nie musi korzystać z tego rodzaju zabezpieczenia. Zwłaszcza że uwarunkowane zasadami bezpieczeństwa przepisy w tej kwestii zmieniły się stosunkowo niedawno. Poniżej prezentujemy więc zestawienie kluczowych informacji.

Po pierwsze, konieczność jeżdżenia w foteliku warunkowana jest obecnie nie tyle wiekiem dziecka, ile jego wzrostem. Jeśli mierzy ono mniej niż 150 cm, jest zobowiązane podróżować w foteliku nawet do uzyskania pełnoletniości. Gdy spróbujemy sobie wyobrazić wątłej postury 16-latka w foteliku samochodowym, brzmi to cokolwiek absurdalnie, ale bez obaw – tym razem osoby odpowiedzialne za tworzenie przepisów nie oderwały się tak całkiem od rzeczywistości.

Precyzyjne regulacje

Otóż nasza pociecha może jechać samochodem przypięta jedynie pasami bezpieczeństwa, jeśli:

  • ma więcej niż 135 cm wzrostu,
  • waży ponad niż 36 kg,
  • nie mieści się w fotelikach dostępnych na rynku.

Spełnione muszą zostać wszystkie te trzy warunki jednocześnie, a i tak sytuacja dotyczy jedynie tylnich siedzeń w aucie. Mierząca 145 cm nastolatka, która chce jechać „z przodu”, musi zainstalować się w foteliku dla dzieci.

Ten ostatni powinien być dostosowany do wieku i wymiarów dziecka, a także posiadać wszystkie niezbędne atesty, potwierdzające zgodność wyrobu z normami stosownych agencji Unii Europejskiej oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych. Najlepiej więc zaopatrzyć się w fotelik u renomowanego dystrybutora, jakim jest choćby sklep Dziecięce Marzenia.

Kwestia poduszek

Fotelik musi zostać zamocowany w samochodzie zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku przedniego siedzenia może to być zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy, aczkolwiek pamiętajmy, że choć przepisy jasno na to nie wskazują, to jednak dziecko najbezpieczniejsze będzie z tyłu pojazdu. Jeśli jednak zależy nam na przewożeniu go obok kierowcy, koniecznie dezaktywujmy poduszki powietrzne.

Kary i wyjątki

Niestosowanie się do przepisów grozi mandatem w wysokości 150 zł oraz utratą 6 punktów karnych. Istnieje jednak kilka wyjątków, kiedy to przedstawione przepisy te nie znajdują zastosowania. Chodzi mianowicie o przewożenie dzieci pojazdami Policji, Straży Granicznej lub Straży Miejskiej, jak również taksówkami oraz specjalistycznymi środkami transportu sanitarnego. W foteliku nie muszą jechać też dzieci z lekarskim zaświadczeniem o występowaniu konkretnych przeciwwskazań.

Wyjątkiem jest również sytuacja, w której do przewiezienia jest troje dzieci, fotel pasażera obok kierowcy jest zajęty, a w samochodzie nie da się zainstalować więcej niż dwóch fotelików naraz. Wówczas dziecko, które ukończyło trzy lata, może jechać z tyłu, przypięte tylko pasami.

Materiał partnera