codzienna pielęgnacja noworodka w domu

Prawidłowa pielęgnacja noworodka. O czym należy pamiętać?

Delikatne ciało noworodka wymaga szczególnej troski podczas pielęgnacji. To bardzo istotne dla jego zdrowia. Prawidłowo sprawowana pielęgnacja jest warunkiem braku problemów. Codzienna dbałość o maleńkie dziecko wymaga sporej dozy delikatności i jednocześnie systematyczności. W jaki sposób pielęgnować noworodka? Co mieć szczególnie na uwadze podczas codziennych czynności przy nim?

Kąpiel maleńkiego dziecka

Kąpiel noworodka powinna mieć miejsce codziennie, jednak ważne jest, aby stosować takie kosmetyki, by nie dopuścić do wysuszenia delikatnej skóry dziecka. Kąpiel może też odbywać się co drugi dzień, jednak dziecko po myciu wyraźnie jest zrelaksowane. Przy kąpieli szczególną troską należy otoczyć twarz dziecka, główkę oraz miejsca na zgięciach kończyn. Najbardziej jednak trzeba zwrócić uwagę na skórę w okolicy pośladków, bo tutaj niezwykle łatwo o odparzenia.

Podczas samej kąpieli, w pomieszczeniu nie może być zbyt zimno. Niedopuszczalne są też przeciągi. Najlepsza temperatura wody to 37 stopni Celsjusza. Po myciu najlepiej owinąć dziecko w ręcznik, aby się osuszyło. Nie należy pocierać ręcznikiem skóry dziecka. W tym momencie najważniejsze jest nawilżenie skóry odpowiednimi dla dzieci preparatami. Szczególna uwaga należy się głowie i włosom na niej. Najlepiej natrzeć je delikatną oliwką i czesać miękką szczoteczką, aby nie dopuścić do powstania ciemieniuchy, bo pozbycie się tego problemu jest bardzo trudne.

Odpowiednia dbałość o pośladki noworodka

W każdym dobrym gabinecie lekarza pediatrii, takim jak Gabinet pediatryczny – pediatra Karolina Prątnicka, można otrzymać podobne rady dotyczące konieczności troskliwej pielęgnacji pupy noworodka i niemowlaka. To właśnie w tym miejscu najczęściej dochodzi do odparzeń. Skóra w okolicach pośladków powinna być zawsze czysta i sucha. Podczas przewijania za każdym razem należy przemyć te miejsca specjalnie nasączoną do tego celu chusteczką. Przy pielęgnacji dziewczynki warto pamiętać o kierunku wycierania, a u chłopca również trzeba zwrócić uwagę na skórę moszny. W przypadku zauważenia zaczerwienienia trzeba użyć specjalnej maści przeciw odparzeniom.

Higiena kikuta pępowinowego

Prawidłowa pielęgnacja noworodka to również zwracanie uwagi na kikut pępowinowy. Co prawda odpada on sam po kilkunastu dniach, jednak do tego czasu nie wolno dopuścić do jego styczności z wodą do kąpieli ani z płynami ustrojowymi dziecka. Nawet pieluszkę należy tak zakładać, aby kikut był na wierzchu. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących oznak trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem lub położną.

Materiał partnera