dziecko na rowerku

Pierwszy rower dla dziecka – jaki model wybrać?

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka nie jest prostym zadaniem. Rodzice chcą, żeby był jednocześnie ładny i wygodny, ale także bezpieczny, bo w końcu to jest najważniejsze. Ilość dostępnych na rynku rodzajów i modeli jednośladów dla dzieci zdecydowanie nie pomaga w wyborze. W tym artykule podpowiadamy jakie rowery będą dobre na początek i jak wybrać ich dobry rozmiar.  

Rowerek dla dziecka poniżej 2 lat

Zanim dziecko wsiądzie na swój pierwszy prawdziwy rower, może poćwiczyć na rowerku biegowym. Takie modele przeznaczone są dla małych dzieci, które ukończyły 1,5 roku. Taki rowerek charakteryzuje się tym, że nie ma pedałów. Maluch porusza się nim, odpychając się nóżkami od podłoża. Dzięki temu uczy się utrzymywać równowagę oraz dostosowywać prędkość. Dla dziecka to przede wszystkim doskonała zabawa, ale również możliwość oswojenia się z rowerem, aby w przyszłości chętnie wsiadło na rowerek z pedałami. Rowerek biegowy należy dobrać do wzrostu dziecka. Siedząc, maluch powinien całymi stopami dosięgać do podłoża.

Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka?

Przychodzi czas, kiedy dziecko wyrasta już z rowerka biegowego i czas przesiąść się na rower dziecięcy. Dobrym momentem na taką zmianę jest ok. 3 rok życia, ale warto pamiętać, że to maluch musi być gotowy na pożegnanie się z biegówką.  Jako rower „przejściowy” doskonale sprawdzi się rower trójkołowy. Dziecko nauczy się samodzielnie pedałować oraz kierować rowerkiem. Możesz także zdecydować się na rower dwukołowy z doczepianymi bocznymi kółkami, który znajdziesz np. w internetowym sklepie z rowerami ROWMOT. Takie modele sprawdzą się dla dzieci w wieku 4-5 lat. Dzięki temu maluch ćwiczy samodzielną jazdę, a Ty nie musisz obawiać się o jego bezpieczeństwo. Gdy podrośnie, wystarczy odczepić boczne kółka i standardowy rower dziecięcy gotowy!

Jak dobrać rozmiar roweru dziecięcego?

Największą zagwozdką rodziców przy wybieraniu rowerka dla swojej pociechy, jest jego rozmiar. Część stawia na ekonomiczny według nich wybór i kupuje rower na wyrost. Nie jest to dobrym pomysłem, ponieważ za duży rower jest dla dziecka po prostu niewygodny i nie będzie chciało na nim jeździć. Nie należy się również kierować wiekiem dziecka podawanym przy modelach rowerów. W końcu każde dziecko dorasta we własnym tempie. Najlepiej kierować się rozmiarem kół, a te dobiera się do długości nogi. Do wyboru mamy koła:

  • 12” ­– dla dzieci od 2 roku życia,
  • 16” – w wieku 4-5 lat, długość nogi powinna wynosić ok. 48 cm,
  • 20” – dla dzieci w wieku 6-8 lat, długość nogi: 53-85 cm,
  • 24” – przeznaczone dla 8-12 latków, długość nogi 66-69 cm.
Materiał partnera