Odzież idealna dla niemowląt

Pierwszy rok życia dziecka, to czas nieustannej radości i nieustannych wydatków, ponieważ długość ciała dziecka zwiększa się wtedy nawet o 25 cm (cztery rozmiary). Delikatna dziecięca skóra wymaga wielkiej troski więc z uwagą powinno się podchodzić do czytania metek, by poznać skład tkaniny, z której uszyte są body, kaftanik czy śpioszki

Na co zwrócić uwagę kupując ubranka dla niemowlaka?

Bez względu na to czy jesteśmy świeżo upieczonymi rodzicami, czy też kupujemy ubranka w prezencie bezwzględną zasadą jest, że te części garderoby niemowlęcia, które znajdują się przy samej jego skórze powinny być  uszyte z czystej bawełny. Nie ma sensu martwić się tym, jak szybko defasonują się kaftaniki czy body bez dodatków w postaci np. elastanu, ponieważ w tym czasie dziecko wyrasta ze swoich ubranek średnio co trzy miesiące. Najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo i zdrowie skóry maluszka – mówi specjalista ze sprzedającego odzież dziecięcą sklepu Ananas.

Ważne też by ubranka miały odpowiednie atesty, które przybliżone zostaną w kolejnym podpunkcie. W przypadku zakładanych okazjonalnie sweterków dopuszczalnym materiałem jest włóczka akrylowa.

Inną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest pora roku, w której dziecko ma nosić ubranko. Sprawa wydaje się oczywista, ale pamiętajmy, że w większości przypadków (zwłaszcza na prezent) kupujemy ubranka dziecięce ‘”na wyrost”. Należy więc wziąć pod uwagę, o jakiej porze roku dziecko faktycznie będzie nosić daną część garderoby (niemowlęta rosną średnio 6 cm w ciągu 3 miesięcy).

Nie bez znaczenia jest też wygoda użytkowania ubranka (zarówno dla dziecka, jak i rodzica). W przypadku body czy śpiochów warto wybierać te umożliwiający szybki dostęp do pieluchy.

Jakie atesty mają ubranka dziecięce?

Wśród produktów dziecięcych znajdziemy mnogość znaków oznaczających, ze dany produkt spełnia normy umożliwiające nadanie danego atestu czy certyfikatu. Większość oznaczeń dotyczy bezpieczeństwa zabawek przeznaczonych dla dzieci poniżej 3 roku życia, ale jest też certyfikat, na który powinien zwrócić uwagę każdy rodzic wybierający ubranka dla niemowląt czy małych dzieci. Takim certyfikatem jest Certyfikat Öko-Tex Standard 100. Nadaje go Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Technologii Włókienniczych Öko-Tex. Tkaniny oznaczone tym certyfikatem są wolne od: pestycydów, formaldehydu, metali ciężkich, czynników alergizujących, rakotwórczych oraz barwnikow azotowych. Innym certyfikatem, którym bywają oznaczane ubranka jest Global Organic Textile Standards (GOTS). Oznacza on, że w danym ubranku minimum 95% składu tkaniny jest ekologicznego. Jeszcze wyższą jakość składu tkaniny gwarantuje certyfikat OE 100 Standard (100% bawełny organicznej).

Materiał partnera