zabawa-z-dzieckiem

Nie tylko komputer. Sposoby organizacji dziecięcego wypoczynku po szkole

Wielu rodziców martwi się tym, że trudno oderwać im swoje pociechy od komputerów czy tabletów. Dotyczy to już niestety coraz młodszych dzieci. Szukamy sposobów, gier czy aktywności, które będą w stanie konkurować z nowoczesnymi technologiami. I na szczęście na rynku sporo jest ciekawych propozycji. A jeśli do tego dodamy obecność rodzica przy korzystaniu z nich – mamy duże szanse na spędzenie miłego popołudnia z dala od ekranów.

Jedno jest pewne, zarówno dzieci, jak i my sami zbyt dużo czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Nie służy to zdrowemu rozwojowi, samopoczuciu, a na pewno nie naszemu zdrowiu. Powinniśmy zrobić co w naszej mocy, żeby więcej czasu spędzać wspólnie jako rodzina, a już idealnie byłoby, gdyby to był czas spędzony aktywnie.

Zorganizowane formy wypoczynku

Dzieci bardzo chętnie korzystają z dodatkowych zajęć. Czy to balet, piłka nożna, zajęcia z judo czy basen, zawsze to forma aktywnie spędzonego czasu. A do tego dziecko ma szansę nawiązywać kontakty z rówieśnikami, a więc spełniony jest też warunek socjalizacji. Minusami tej formy spędzania czasu, jest ich najczęściej odpłatny charakter, oraz to, że wymagają dostosowania całej rodzinnej logistyki.
Zwróćmy też uwagę, żeby zajęcia te przynosiły dziecku frajdę, a nie zmieniały się w kolejny przykry obowiązek tak jak szkoła.

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu

Współczesne dzieci spędzają mniej czasu na świeżym powietrzu niż więźniowie. W tygodniu właściwie to nie ma miejsca, tak zapakowane są grafiki okołoszkolne. A to jak spędzane są weekendy, bardzo się różni w zależności od rodziny. Czasami jest to dla rodziców czas sprzątania, zakupów, odpoczynku na kanapie po ciężkim tygodniu. Powinniśmy zrobić, co się da, żeby to zmienić. Zaplanujmy wycieczkę rowerową, pograjmy w piłkę, wybierzmy się na lodowisko czy pobliską górkę.

Miejsca edukacyjne

Na rynku jest też naprawdę szeroka oferta miejsc, gdzie dzieci (ale i również dorośli) będą się świetnie bawić, a przy okazji zdobywać cenną wiedzę. Muzea Nauki czy Techniki, różnego rodzaju warsztaty czy sale edukacyjne, gdzie dzieci mogą przeprowadzać eksperymenty. Tematyka tych miejsc jest tak różnorodna, że każde dziecko znajdzie tam coś z zakresu swoich zainteresowań. Wymienić z nazwy jako przykład warto chociażby Fortecę Dziecięcego Speca.

Puzzle, układanki i gry

Zdarza się, że pogoda zupełnie nie sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Dziecko bywa też chore i musi być w domu albo najzwyczajniej rodzice naprawdę nie mają już siły na kolejne wyprawy w poszukiwaniu rozrywki dla dziecka. Zróbmy sobie w domu wieczór gier i układanek. Puzzle, kalambury czy jedna z tysięcy dostępnych na rynku gier na pewno sprawi, że to będzie niezapomniane popołudnie dla nas i naszych pociech.

Materiał partnera