wada zgryzu u dziecka

Najczęstsze przyczyny wad zgryzu u dzieci

Dolegliwości ze strony uzębienia dotykają wszystkich niezależnie od wieku. U niemowląt w okolicy szóstego miesiąca życia zaczynają wyżynać się pierwsze zęby. Wraz z upływem czasu mleczaki zastępowane są przez stałe uzębienie. Jednak nawet w tym momencie może pojawić się wada zgryzu. Należy wtedy udać się do ortodonty, który zaproponuje sposób leczenia uzależniony od przyczyny powstania problemu i jego specyfiki.

Jakie są przyczyny powstawania wady zgryzu u dzieci?

Jedną z przyczyn powstawania wad zgryzu są dysfunkcje genetyczne. Powstają one w sposób niekontrolowany i bez ingerencji człowieka. W początkowej fazie życia mogą również pojawić się złe nawyki, takie jak ssanie, obgryzanie paznokci czy zgrzytanie zębami, które w niedługim czasie spowodują powstanie defektu. Tutaj bardzo ważna jest rola rodziców, którzy pomogą dziecku pozbyć się szkodliwych przyzwyczajeń.

Najczęstszym powodem powstawania wad zgryzu u dzieci jest próchnica. Pojawia się na skutek niewłaściwego dbania o higienę jamy ustnej oraz spożywania szkodliwych produktów żywnościowych. Powoduje ona degradację uzębienia, a to może przyczyniać się do wypadania zębów. Przez to pozostałe rozsuwają się i szczęka przybiera inny, nieprawidłowy kształt.

Jak wygląda leczenie wad zgryzu u dzieci?

Leczenie wad zgryzu u dzieci jest uzależnione głównie od przyczyny powstania dysfunkcji. Inną metodę zastosuje się w przypadku wad spowodowanych próchnicą, a inną przy defekcie wrodzonym. Znaczenie ma także wiek pacjenta oraz to, czy zęby są mleczne, czy stałe.

W przypadku mleczaków, jeżeli powodem problemu jest próchnica, najczęściej wykonuje się wypełnianie ubytków. Przy stałym uzębieniu poza wcześniej wspomnianą metodą lekarz zaleci założenie aparatu ortodontycznego. Taką usługę można wykonać między innymi w gabinecie ortodontycznym Anny Michalik. Tę metodę zazwyczaj stosuje się dopiero wtedy, kiedy dziecko wejdzie w wiek nastoletni.

Jak zapobiegać powstaniu wady zgryzu u dzieci?

Ze względu na fakt, że wady zgryzu u dzieci najczęściej spowodowane są próchnicą, należy podawać dziecku zdrowe pożywienie. Unikać powinno się przede wszystkim produktów bogatych w cukier, dlatego uwielbiane przez dzieci słodkie napoje gazowane należy ograniczyć do minimum. Również trzeba ograniczyć spożywanie słodyczy pod każdą postacią.

U dzieci w wieku niemowlęcym warto jak najszybciej odstawić smoczek oraz picie z butelki. Odruch ssania sprzyja rozwijaniu się wad zgryzu. Trzeba pilnować także, aby najmłodsi nie obgryzali paznokci oraz nie wkładali kciuka do ust.

Materiał partnera