Żłobek

Na co zwrócić uwagę wybierając żłobek dla dziecka? 

Żłobek jest instytucją opiekuńczo-wychowawczą dla najmłodszych do trzech lat. Dzieci mają tam zagwarantowaną opiekę i warunki do rozwoju psychicznego oraz fizycznego. Opiekunowie mają zagwarantować im wyżywienie, bezpieczeństwo oraz odpowiednie warunki bytowe. Ustawa żłobkowa zakłada, że w takiej placówce jeden opiekun może zajmować się maksymalnie ośmiorgiem dzieci. Czym wyróżniają się dobre żłobki?

Cechy dobrego żłobka dla dziecka

Jest wiele elementów, które trzeba brać pod uwagę, wybierając żłobek, a jedną z nich jest zatrudniony personel, który powinien zapewniać dziecku należytą opiekę. Ważna jest zarówno ilość osób sprawujących opiekę, która jest przydzielona do jednej grupy, jak i ich doświadczenie oraz kwalifikacje. W drugiej kolejności należy zwrócić uwagę na wygląd placówki. Każda z grup powinna mieć również wydzielone miejsce do zabawy i przestrzeń do spożywania posiłków. Warto także wziąć pod uwagę czystość i higienę każdego pomieszczenia.  

Żłobek dla dzieci to także miejsce, w którym pociechy powinny liczyć na odpowiedni program poprzez naukę i zabawę. Dobrze, jeśli dzieci mają zapewnioną różnorodność i mogą skorzystać m.in. z zajęć angielskiego, rytmiki, gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, zajęć z logopedą. Pomocne będzie także wsparcie psychologa prowadzącego zajęcia z elementami integracji sensorycznej. W ramach zabawy dobrym rozwiązaniem jest np. teatrzyk, magik lub inne atrakcje na zewnątrz. Warto zwrócić także uwagę na wysokość opłat oraz to, czy zawierają się w nich koszty wyżywienia i wspomniane zajęcia ogólnorozwojowe. Dobrze jest wybierać takie placówki, które oferują nowoczesne wyposażenie z certyfikatami bezpieczeństwa.  

Żłobek dla dziecka – zalety

Żłobek jest bardzo pomocny nie tylko dla rozwoju dziecka, ale także pozwala pracującym rodzicom znaleźć odpowiednio bezpieczne miejsce dla ich pociech. Warto jednak wybierać jedynie renomowane placówki, które zagwarantują odpowiednie warunki. Wielu rodziców decyduje się na wybór Niepublicznego Żłobka Poznańskie Maludy, który powstał z myślą o stworzeniu miejsca z rodzinną i przyjazną atmosferą. Żłobek pozwala także poszerzyć horyzonty doświadczeń u dziecka. Maluch ma szansę przebywać wśród rówieśników, zdobywa więcej ciekawych doświadczeń, niż w domu rodzinnym, a nawet na podwórku.

Materiał partnera