Mindfulness dla dzieci

Mindfulness dla dzieci. 10 korzyści z treningu uważności

Mindfulness dla dzieci to trening uważności, z którego mogą korzystać nawet kilkuletnie maluchy. Typowa dla nich ciekawość świata powoduje, że chłoną płynące z niego bodźce i uczą się na nie reagować. Niestety obecnie dzieci często są przebodźcowane. Przez to miewają problemy z koncentracją, zapamiętywaniem, czy z rozpoznawaniem i wyrażeniem swoich emocji. Jak może pomóc im mindfulness? Poznaj 10 korzyści płynących z treningu uważności.

Czym jest mindfulness?

Mindfulness to uważność, czyli umiejętność skupiania się na tym, co jest tu i teraz, i nieoceniania tego. Bez niej przestaje się dostrzegać, co naprawdę dzieje się wokół, a także, co dzieje się w środku – w myślach człowieka. To samo dotyczy dzieci. Trening uważności ma im pomóc rozwinąć tę umiejętność. Na grupowych zajęciach mindfulness dla dzieci profesjonalny trener dobiera ćwiczenia dostosowane do wieku i możliwości podopiecznych. Taki trening pomaga maluchom lepiej radzić sobie z nauką i w kontaktach społecznych.

10 korzyści z treningu uważności

Pozytywne skutki treningu mindfulness odczuwają nie tylko dzieci, ale też rodzice. Zauważają, że ich pociechy stają się spokojniejsze, bardziej posłuszne, pogodniejsze. Jednak najważniejsze korzyści to:

  • nauka rozładowywania stresu i radzenia sobie z niepokojem,
  • wzrost zaangażowania w wykonywane działania,
  • poprawa koncentracji dziecko potrafi skupić się na dłużej,
  • nauka rozpoznawania, nazywania i wyrażania emocji,
  • poprawa jakości snu,
  • nauka podejmowania samodzielnych decyzji oraz rozwiązywania problemów,
  • rozwój empatii i nauka akceptowania bez oceniania,
  • rozwój umiejętności komunikacji werbalnej,
  • zmniejszenie ilości impulsywnych zachowań,
  • poprawa pamięci i zdolności przyswajania oraz przetwarzania wiedzy.

Dziecko, które nabywa nowe kompetencje, jest lepiej przygotowane do radzenia sobie z kolejnymi wyzwaniami. Łatwiej nawiązuje zdrowe relacje i zachowuje spokój w stresujących sytuacjach. To ważne umiejętności, które będą procentowały przez całe jego życie.

Jeśli chcesz wyposażyć swoje dziecko we wspomniane kompetencje, możesz skorzystać z pomocy takich placówek jak Ośrodek Terapii i Stymulacji Rozwoju – Balance. Prowadzone tam treningi uważności i relaksacji organizowane są w niewielkich grupach. Mogą w nich uczestniczyć dzieci w różnym wieku – przedszkolnym i szkolnym. Zajęcia prowadzą wykształceni specjaliści o udokumentowanych kwalifikacjach. Dzięki temu możesz mieć pewność, że mindfulness dla dzieci w tej placówce to bezpieczne i celowe ćwiczenia, które przyniosą oczekiwane efekty.

Materiał partnera