Dziecko w pieluszce wielorazowej

Które pieluchy dziecięce są najbardziej ekologiczne?

Era zachwytu nad popularnymi pieluchami jednorazowymi typu pampers zdecydowanie się kończy – coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak ogromnym obciążeniem dla środowiska naturalnego są produkowane w ilościach hurtowych śmieci, które rozkładają się przez kilkaset lat, i szukają ekologicznej alternatywy. Co mają do wyboru? Zasadniczo wielopieluchowanie lub biodegradowalne jednorazówki.

Ekologiczne pieluchy jednorazowe… 

Pieluchy jednorazowe zwane ekologicznymi wyróżniają się swoim składem. Choć nie zawsze jest on w pełni naturalny, bo niektóre firmy stosują znane z pieluch typu pampers granulki SAP czy polipropylen, zdecydowanie góruje nad zwykłymi jednorazówkami pod względem biodegradowalności, której stopień jest bardzo wysoki. Wkłady chłonne wytwarza się ze skrobi pszennej lub kukurydzianej bądź pulpy drzewnej.

Choć więc – w przeciwieństwie do pieluch wielorazowych z wkładem chłonnym – wystarczają na tylko jedno użycie, rozkładają się zdecydowanie szybciej niż popularne pieluszki jednorazowe produkowane z folii i plastiku oraz generują mniej odpadów w procesie produkcji. Te oznaczone odpowiednim certyfikatem, np. FSC, pozyskuje się z lasów objętych odpowiedzialną gospodarką, dzięki czemu ich negatywny wpływ na środowisko jest jeszcze bardziej ograniczony.

…kontra pieluchy wielokrotnego użytku 

Pieluszki wielorazowe, jak sama nazwa wskazuje, są używane wielokrotnie – wiele z nich wystarcza na cały okres, w którym dziecko używa pieluch, a później często przekazywane są kolejnym maluchom. Raz wyprodukowane służą więc kilka dobrych lat, zanim wylądują w koszu na śmieci. Większość materiałów używanych do szycia wielorazówek, czyli bawełna, wełna czy konopie, jest naturalna i w pełni biodegradowalna. Wyjątek stanowi tu PUL, czyli syntetyczna laminowana dzianina oraz mikropolar stosowany jako warstwa odciągająca wilgoć od skóry.

Pieluchy wielokrotnego użytku, dostępne np. w sklepie polskiego producenta pieluch wielorazowych Zufizo, są ekologiczne, ponieważ kolosalnie ograniczają produkcję śmieci. Każda jednorazówka zastąpiona pieluchą wielorazową to jedna mniej na wysypisku. Brakuje badań naukowych dotyczących tego tematu, jednak ilość śmieci mówi sama za siebie. Obie alternatywy dla plastikowych pieluch jednorazowych są godne uwagi. Jeśli nie ma możliwości użyć pieluchy wielorazowej, warto korzystać z eko-jednorazówek. W razie potrzeby można przecież stosować je zamiennie – a wszystko to w trosce o przyrodę i świat, w jakim będą dorastały i żyły dzisiejsze niemowlęta. Pamiętajmy – każda jednorazówka zastąpiona pieluchą wielorazową to mały krok ku lepszej przyszłości naszych dzieci.

Materiał partnera