Książki idealne dla dzieci

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką ludzie sobie wymyślili” powiedziała kiedyś Wisława Szymborska. Trudno z tym się nie zgodzić. Dobra książka jednak to nie tylko przyjemność, to o wiele więcej, zwłaszcza dla takiego czytelnika jakim jest dziecko. Dziecko zainteresowane czytaną historią chłonie ją całym sobą i z rumieńcami czeka na ciąg dalszy.

Książki idealne

Czy istnieje coś takiego jak książka idealna? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na tak zadane pytanie. Patrząc jednak na księgarniane listy bestsellerów można stwierdzić, że są książki, które zyskują sobie wierne rzesze czytelników, a spotkania z ich autorami cieszą się ogromną popularnością.

Na co zwracać uwagę wybierając książkę dla dziecka?

  1. Kategoria wiekowa. Zwykle księgarnie stosują przedziały od urodzenia do 5 roku życia, potem 6-12 lat i książki od 13 roku wzwyż. Dziecko na każdym etapie życia ma inne potrzeby, czas koncentracji i możliwości. I tak na przykład roczniak będzie zachwycony książeczką do wody, którą można gryźć i moczyć, ale ten produkt nie zachwyci już pięciolatka. Ważna jest też umiejętność czytania. Jeśli dziecko jeszcze nie potrafi czytać to robią to jego opiekunowie. Według ekspertów należy czytać dzieciom dwadzieścia minut dziennie codziennie.
  2. Zainteresowania dziecka. Większość nieletnich ma jakieś hobby lub lubi określone rzeczy. Chętnie pogłębia swoją wiedzę poprzez lekturę. Niektórzy powiedzą, że współczesne dzieciaki interesują się tylko komputerami. Oczywiście są i takie, ale dla nich również są książki, właśnie o grach komputerowych. Pracownik księgarni wysyłkowej Arkady.Info mówi: Istnieje mnóstwo książek zachęcających do eksperymentowania, czy też DIY – robienia samodzielnie rzeczy. Są książki, które odpowiadają na często zadawane przez dzieci pytania typu – dlaczego woda jest niebieska? Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie.  Zdarzają się dzieci, które poszukują jeszcze swoich talentów. Książki z tak zwanej klasyki będą dla nich doskonałym prezentem. I nie chodzi tu tylko  o baśnie i bajki, ale również opowiadania bardziej współczesne.
  3. Preferencje opiekunów. Są rodzice, którzy mają swoje ukochane lektury z dzieciństwa, takie „must read” bez których nie wyobrażają sobie dzieciństwa. Często kupują je swoim dzieciom i opowiadają swoje wspomnienia związane z tymi historiami. Niesamowite, jak takie sytuacje mogą zbliżać. Dziecko zachęcone entuzjazmem rodzica czyta chętniej i dzieli się swoimi przemyśleniami na ten temat. Warto więc przypomnieć sobie swoich ukochanych bohaterów z dzieciństwa i przedstawić ich swoim pociechom.
  4. Miejsce.  Obecnie istnieje ogromna liczba księgarni wysyłkowych i stacjonarnych. Trudno zdecydować, którą wybrać. Zachęcam do śledzenia ich stron internetowych, czytania blogów z informacjami o nowościach wydawniczych i szukania promocji. Stali klienci mogą liczyć na specjalne zniżki i karty rabatowe. Warto korzystać z takich okazji, zwłaszcza że cena może być znacząco niższa.

Wybór książki idealnej dla dziecka może stanowić problem na początku naszej przygody z młodym czytelnikiem, ale im więcej czasu razem spędzamy i im lepiej znamy swoje dziecko, tym trafniejszych wyborów dokonujemy.

Materiał partnera