kosmetyki dla noworodka

Kosmetyki dla noworodków

Dotyk dla noworodka to pierwsze źródło informacji o otaczającym go świecie.  Skóra malucha to najważniejsza bariera ochronna, o którą należy właściwie dbać. Do tego potrzebne są dobre środki pielęgnacyjne. Zanim dziecko pojawi się w domu warto przygotować wszystkie potrzebne kosmetyki wchodzące w skład wyprawki. Jak je wybrać, aby były bezpieczna dla wrażliwej skóry noworodka?

Jak wybrać kosmetyki dla noworodka?

Wybór kosmetyków dla noworodka jest bardzo ważną decyzją dla każdego rodzica. Zasada, którą powinniśmy się kierować przy zakupie jest prosta – im krótszy i bardziej naturalny skład, tym lepiej. Należy również zwrócić uwagę na to, czy kosmetyki dla niemowląt mają atest Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.

Podstawowym kosmetykiem w domowej wyprawce jest płyn lub żel do kąpieli. Nie powinien zawierać parafiny, która powoduje zamykanie się kanałów łojowych i ogranicza oddychanie skórze. Ten kosmetyk powinien myć skórę oraz jej nie wysuszać. Dobrym składnikiem jest więc nagietek lub rumianek, które działają łagodząco i przeciwzapalnie.

Kolejnym potrzebnym kosmetykiem jest balsam, mleczko lub oliwka. Produkty te mają za zadanie utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry. Dzięki nim ciało noworodka jest miękkie, elastyczne i gładkie. Jeżeli wybieramy się z maluchem na spacer to ważne jest, aby zastosować krem ochronny z filtrem przeciwsłonecznym. Skóra dziecka musi być chroniona przed wpływem czynników zewnętrznych, ponieważ promienie słoneczne mogą wywołać poparzenia zarówno latem jak i zimą.

Ważną częścią ciała noworodka jest pupa, ponieważ skóra na niej jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia. Wymaga zachowania szczególnej higieny i częstej pielęgnacji. Warto wtedy używać kremów ochronnych, które pomagają zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry i odparzeniom. Ważne, aby taki kosmetyk miał w składzie substancje łagodzące, antybakteryjne oraz przeciwzapalne.

Dlaczego wybór dobrych kosmetyków dla noworodków jest ważny?

Dla każdego rodzica ważna jest ochrona dziecka w każdy możliwy sposób. Prawidłowe dbanie o skórę noworodka pozwala na bronienie się przed negatywnymi wpływami środowiska zewnętrznego.

Jak mówi magister farmacji z Apteki Św. Barbary: Skóra noworodka wymaga specjalnej uwagi od rodzica. Jest to ważne, aby zadbać o nią od pierwszych dni malucha, co pozwoli na jej prawidłowy rozwój. Skóra noworodka jest mniej elastyczna i około pięć razy cieńsza od skóry osoby dorosłej. Dlatego to ważne, aby kosmetyki miały dobry skład i łagodne działanie. Młoda skóra reaguje bardzo źle na mocne składniki, które dodatkowo mogą zaburzyć warstwę hydrolipidową.

Kosmetyki o złym składzie i mocnym działaniu mogą wywołać alergie i podrażnienia, dlatego każdy produkt powinien być hipoalergiczny, aby zminimalizować zagrożenie na pojawienie się zmian skórnych.

Materiał partnera