Kiedy warto kupić dziecku jeździk? Poradnik dla rodziców

Kiedy warto kupić dziecku jeździk? Poradnik dla rodziców

Małe dziecko rozwija się bardzo szybko. Ledwo się obejrzymy, a już zaczyna stawiać pierwsze kroki. To spore wyzwanie dla każdego rodzica. Ruchliwego malca często trudno okiełznać. Z drugiej strony, nie wolno kazać mu siedzieć w miejscu. Aby nie hamować dziecka w jego dążeniach do poznawania świata na własnych nogach, warto odpowiednio je do tego przygotować. Świetnym rozwiązaniem dla dzieci uczących się chodzić są jeździki.

Jeździki to specjalne zabawki dla dzieci, zaopatrzone w koła. W odróżnieniu od pchaczy, nie służą wyłącznie do pchania (choć mogą), ale i do przemieszczania. Z tego względu, zazwyczaj przyjmują formę różnego typu pojazdów, wózków bądź też rowerków. Dziecko umieszczone w jeździku uczy się samodzielnego poruszania, przy zachowaniu prostej stabilnej postawy.

Największe zalety korzystania z jeździka

Korzystanie z jeździka stanowi połączenie dobrej zabawy z nauką chodzenia. Atrakcyjny pojazd to nadzwyczajna motywacja dla dziecka, w dążeniu do stawiania pierwszych kroków. To także doskonała alternatywa dla klasycznego spaceru za rączkę. Dziecko poruszające się w jeździku uczy się utrzymywać równowagę, a także koordynować ruchy ciała. Poprzez samodzielne transportowanie własnego ciężaru, wzmacnia mięśnie kończyn – zarówno nóg, jak i rąk. Spacery z użyciem jeździka można dodatkowo urozmaicać poprzez zabawę, stosując interaktywne akcesoria. Wybór rozwiązań jest naprawdę niesamowity. W sprzedaży można znaleźć jeździki stylizowane na prawdziwe samochody, licencjonowane przez najbardziej znane marki (jak Merdeces; jeździki tego rodzaju są dostępne m.in. w ofercie firmy RS MAX).

O czym pamiętać przed zakupem jeździka? Porady i sugestie

Jeździk, który planujemy kupić, powinien być dopasowany wymiarowo do wzrostu danego dziecka. Nieodpowiedni pojazd sprawi, że malec będzie miał trudności z poruszaniem i utrzymaniem stabilności. Poza wymiarami, liczy się waga sprzętu, która nie powinna mocno odbiegać od wagi pociechy (w zbyt ciężkim jeździku dziecko zwyczajnie będzie się męczyć). Pod uwagę warto wziąć też rozstaw kół (wpływa na swobodę ruchu) oraz wspomniane wcześniej akcesoria i inne elementy służące zabawie. Na koniec jeszcze jedna, bardzo istotna uwaga – jeździk powinien posiadać atesty, świadczące o jakości jego wykonania. Pojazd zrobiony z niesolidnych materiałów może być po prostu zbyt niebezpieczny w użytkowaniu. Z tego też powodu, jeździki dla dzieci warto kupować wyłącznie w sprawdzonych miejscach.

Materiał partnera