Rower dziecięcy

Jaki rower kupić dziecku na urodziny?

Rower to doskonały pomysł zarówno na prezent urodzinowy, jak i również na Komunię czy Dzień Dziecka. Nie tylko będzie to zdrowa forma aktywności fizycznej, ale może być wstępem do prawdziwej przygody z kolarstwem i szansą na rozwijanie nowych umiejętności. Jazda na rowerze zapewnia wiele zdrowotnych korzyści, m.in. rozwija równowagę, kondycję, a także pozwala odkrywać ciekawość świata. Niemniej jednak wybór odpowiedniego roweru dla dziecka z szerokiej oferty dostępnej na rynku, dla wielu osób pozostaje trudnym zadaniem. Sprawdźmy zatem, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie rowerka dziecięcego.

Wielkość kół a wzrost dziecka

Aby mieć pewność, że wybraliśmy odpowiedni rower dla dziecka zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i komfortowej jazdy, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.

Przede wszystkim rower musi być dopasowany do aktualnego wzrostu dziecka i nie należy kupować go na przyszłość. – mówi przedstawiciel Rowerland, hurtowni rowerów w Oświęcimiu. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, dlatego też owe parametry muszą być dopasowane indywidualnie. Jeśli maluch ma wzrost w granicach 95-122 cm warto wybrać rower o rozmiarach kół 16”. Taki jednoślad standardowo wyposażony jest dodatkowo w boczne kółka, które można łatwo i szybko zdemontować, gdy dziecko poczuje się już pewnie, aby rozpocząć naukę samodzielnego utrzymania równowagi. Z kolei dla dzieci o wzroście 110-120 cm lepiej sprawdzą się rowery o rozmiarze kół 20”, które w głównej mierze przeznaczone są dla maluchów radzących sobie lepiej z samodzielną jazdą.

W większości przypadków rowery o kołach 20-calowych posiadają hamulce v-brake oraz tylną przerzutkę, co pozwala dziecku na doskonalenie jazdy oraz nauki znajdowania właściwego przełożenia. Dzięki temu, że przerzutki znajdują się na kierownicy, nie zakłócają one ani nie odwracają uwagi malucha od bezpiecznej i prawidłowej jazdy. Dodatkowo rowery o większych kołach posiadają widelce amortyzatory tłumiące wszelkie nierówności i zapewniające dziecku większy komfort i stabilność nawet podczas jazdy na nierównych podłożach.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wyborze roweru dziecięcego?

Wybierając rower dla najmłodszych, należy również zwrócić uwagę na tzw. przekrok. Mianowicie, minimalna wysokość siodełka powinna odpowiadać długości nogi od wewnętrznej wysokości kroku dziecka. Dzięki temu maluch będzie miał zapewnioną możliwość samodzielnego wsiadania oraz zsiadania z roweru, a co więcej z łatwością podeprze się, gdy niespodziewanie straci równowagę. Zazwyczaj wysokość kroku dla 4-6 latków wynosi 48 cm, natomiast dla starszych dzieci w wieku 5-7 lat wysokość ta wynosi około 53-58 cm. Większość rowerów dla dzieci posiada również możliwość regulacji siodełka, dzięki czemu może zostać ono dopasowane do zmieniających się potrzeb użytkowników. Siedzisko powinno być miękkie, przypominające kształtem siodełka stosowane w miejskich jednośladach, tak, aby dziecko mogło swobodnie i wygodnie usiąść. Warto również wspomnieć o tym, jakie znaczenie ma wybór poszczególnych hamulców. Mianowicie dla dzieci w wieku 4-6 lat lepiej sprawdzą się hamulce typu „torpedo”, czyli te znajdujące się w pedałach. Z racji tego, że maluchy mogą mieć małą możliwość ścisku dłoni, hamulce w pedałach gwarantują im większe bezpieczeństwo podczas jazdy. Z kolei dla 5-8 latków dobrym rozwiązaniem będą również hamulcem v-brake, które dzięki temu, że mają niską masę, są lekkie i stosunkowo proste w użyciu.

Jak powinien wyglądać rower dla dziecka?

Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu spotkał się ze stwierdzeniem, że dzieci kupują oczami. Dlatego też wybierany rower na prezent urodzinowy musi wpasować się w gust maluchów. Dla chłopców dobrym rozwiązaniem będzie rower w odcieniu niebieskiego, a także taki z elementami czerwieni. Z kolei dla dziewczynek świetnym wyborem będzie różowy rower w jaskrawym kolorze, który dodatkowo wyposażony w koszyk na zakupy sprawi, że będą one mogły uczestniczyć we wspólnych zakupach z bliskimi. Dla najmłodszych pociech ciekawą propozycją bez wątpienia jest rower wyposażony w fotelik na lalki, dzięki czemu jazda na nim będzie stanowić dla dziecka również formę aktywnej zabawy.

Materiał partnera