psycholog dziecięcy Warszawa

Jak znaleźć dobrego psychologa dziecięcego?

Kiedy w zachowaniu dziecka zauważymy niepokojące symptomy warto skorzystać z pomocy psychologa. Znalezienie dobrego specjalisty nie jest jednak łatwe, nawet w dużym mieście. Na co zwrócić uwagę wybierając psychologa dziecięcego?

To od prawidłowego podejścia oraz umiejętności psychologa będzie zależało, jak szybko uda się nam uporać z problemami dziecka. Psycholog dziecięcy musi posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie w pracy z dziećmi oraz cechować się empatią. Psycholog powinien mieć ukończone studia wyższe psychologiczne. Ważne są także różnego rodzaju dodatkowe kwalifikacje, które z pewnością będą przydatne w pracy z dzieckiem, np. studia podyplomowe w zakresie przygotowania pedagogicznego. Specjalista powinien być gotowy do częstego poszerzania swoich kwalifikacji i zdobywania wiedzy. Ważne będą też umiejętności interpersonalne, pozwalające na właściwą komunikację z dzieckiem oraz indywidualne podejście do dziecka tak, aby zdobyć jego zaufanie. Psycholog musi odpowiednio reagować oraz przekazywać wiedzę i umiejętności w sposób zrozumiały dla dziecka. Psycholog musi być otwarty na problemy dziecka i wyrozumiały. Powinien umieć słuchać i wyciągać odpowiednie wnioski. Ważną cechą będzie również cierpliwość oraz uważność i otwartość na małego pacjenta. Dobry psycholog to taki, który naprawdę lubi dzieci i praca z nimi sprawia mu przyjemność. Specjalista musi potrafić odpowiednio wczuć się w sytuację dziecka i jego emocje. Ważna będzie również dobra współpraca z rodzicami dziecka. Przydadzą się tutaj takie cechy, jak umiejętność komunikacji, asertywność czy znajomość zasad mediacji. Warto poszukać gabinetu psychologicznego, który oprócz spotkań dziecka z psychologiem oferuje również dodatkowe usługi. Przykładowo https://gabinetpromyk.eu oferuje szereg terapii dla dzieci i niemowląt jak np. możliwość skorzystania z pomocy fizjoterapeuty, neurologa dziecięcego czy udział w specjalnych zajęciach dla niemowląt. Uzupełnienie terapii o dodatkowe zajęcia pozwoli dziecku szybciej uporać się z problemami, a także rozwinąć dodatkowe umiejętności i uniknąć problemów w przyszłości.

Gdzie szukać psychologa dziecięcego?

Psychologia dziecięca jest bardzo specyficzną dziedziną. Sama wiedza czy doświadczenie tu nie wystarczy. Dużo ważniejsze są odpowiednie cechy charakteru i właściwe podejście do dziecka. Niestety tych umiejętności nie stwierdzimy na podstawie CV czy jednego spotkania z psychologiem. Bardzo przydatne mogą się więc okazać np. opinie innych rodziców. Warto popytać wśród znajomych. Być może ktoś korzystał wcześniej z usług psychologa dziecięcego i może nam kogoś polecić. Pomocni w znalezieniu dobrego specjalisty mogą być również nauczyciele. Warto porozmawiać np. z wychowawcą dziecka. Psychologa można również poszukać w internecie. Wystarczy wpisać w przeglądarkę np. psycholog dziecięcy w Warszawie i otrzymamy wiele propozycji. Przed wybraniem konkretnej osoby warto jednak wcześniej poczytać w internecie informacje na jej temat, a najlepiej znaleźć kogoś, kto już z jego usług korzystał, aby mieć pewność, że dziecko będzie w najlepszych rękach.