pościel dla dziecka z alergią

Jak wybrać pościel dla dziecka z alergią?

Alergia u maluszka to często przykry problem, a źle dobrana pościel dla dziecka tylko pogarsza stan delikatnej skóry. To właśnie w pościeli lubią gromadzić się roztocza, kurz czy drobne kępki sierści, które mogą powodować alergię bądź po prostu działać drażniąco przy istniejącej reakcji organizmu na inny alergen. Jeżeli więc Twój szkrab zmaga się z uczuleniem, zastanów się nad wyborem odpowiedniej kołderki i poduszki.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów w sklepie z pościelą?

Na pewno należy rozpocząć od odpowiedniej diagnozy problemu – czy dziecko ma uczulenie na konkretny materiał, potrzebuje pościeli hipoalergicznej czy dla alergików? Istnieją różne rodzaje kołder oraz poduszek, które mogą pomóc Twojemu maluszkowi, jednak warto wiedzieć, czym się od siebie różnią. Dzieci o skórze wrażliwej ze skłonnością do alergii mogą potrzebować innych rozwiązań niż maluchy ze zdiagnozowanym uczuleniem na kurz i roztocza.

Odpowiednia pościel dla małych alergików

Rodzice dzieci zmagających się z uczuleniem z pewnością powinni zrezygnować z pościeli z pierza, wełny bądź puchu, które są silnymi alergenami. Ponadto wypełnienia te są zazwyczaj bardzo ciepłe oraz trudne do prania – nie dość, że powodują przegrzewanie organizmu, co wzmaga świąd, to jeszcze zgromadzony w nich pot stanowi świetną pożywkę dla roztoczy oraz drobnoustrojów, które mogą powodować alergię.

Alergicy mają do wyboru zasadniczo trzy rodzaje pościeli, które mogą przynieść ulgę zarówno dorosłym, jak i uczulonym maluszkom. Wśród nich znajdują się pościele antyroztoczowe, hipoalergiczne oraz antyalergiczne. Każda z nich sprawdzi się w przypadku lekkiej alergii, jednak silne objawy uczulenia wymagają skorzystania z pościeli ściśle dostosowanej do natury problemu.

Rodzaje pościeli dla dzieci z alergią

Pościel hipoalergiczna wykonana jest z oddychających materiałów, które same z siebie nie powodują uczulenia bądź zaostrzenia istniejącej reakcji alergicznej. Pozbawiona sztucznych barwników lub zbędnych dodatków nie podrażnia delikatnej skóry, zapewniając dziecku spokojny sen. Hipoalergiczne pościele dziecięce zalecane są profilaktycznie osobom, u których przyczyna alergii nie została jeszcze zdiagnozowana, a jej objawy nie są nasilone. Doskonale sprawdza się również u dzieci zupełnie zdrowych.

Pościel antyalergiczna to często wyrób medyczny oznaczony odpowiednim certyfikatem. Materiały, z których jest wykonana, już nie tylko nie powodują alergii, ale wręcz przeciwdziałają gromadzeniu się w niej alergenów. Wypełnienie takiej pościeli stanowi zazwyczaj wysokiej jakości sztuczna tkanina, która doskonale przepuszcza powietrze oraz uniemożliwia namnażanie się w niej roztoczy i bakterii. Poduszki i kołdry tego rodzaju są często pikowane, aby wypełnienie nie zbijało się podczas prania tworząc grudki, w których mogą rozwijać się drobnoustroje. Pościel antyalergiczna zalecana jest dzieciom o ciężkim bądź umiarkowanym przebiegu alergii.

Aby mieć pewność wysokiej jakości zakupionych produktów, warto zwrócić uwagę na to, jakie dany model kołdry i poduszki ma certyfikaty. – mówi nasz rozmówca, pracownik sklepu internetowego Sen MaluchaJednym z najwyżej cenionych certyfikatów jest Oeko-Tex® Standard 100, który potwierdza bezpieczeństwo materiałów, z których wykonana została pościel dla dziecka.

Pościel antyroztoczowa to specjalistyczny produkt zalecany osobom o potwierdzonej alergii na roztocza. Jej wypełnienie wykonywane jest zazwyczaj z materiałów uniemożliwiających roztoczom trawienie naskórka ludzkiego. Pajęczaki pozbawione możliwości zdobywania pokarmu nie namnażają się oraz wydzielają znacznie mniej odchodów stanowiących szczególnie silny alergen. Warto jednak pamiętać, że roztocza naturalnie występują w kurzu oraz na ludzkiej skórze, dlatego pościel antyroztoczową również należy regularnie wietrzyć oraz prać w stosunkowo wysokich temperaturach.

Materiał partnera