pokoj dla dziecka meble

Jak umeblować pokój dziecięcy?

Niemal każdy rodzic zastanawia się, jakie rozwiązania zastosować podczas wyposażania pokoju dziecięcego. Z największymi dylematami mierzą się osoby, które wychowują swoje pierwsze dziecko. Nie wiedzą bowiem, co jest istotne, a jakie pomysły dekoratorskie nie sprawdzą się w pokoiku dla dziecka. Kwestią najważniejszą jest umeblowanie pokoju tak, aby był praktyczny, ale również nie stanowił zagrożenia dla małego człowieka. Jakimi wskazówkami kierować się przy urządzaniu dziecięcego pokoju?

Podział na strefy

Zanim przejdziemy do wyboru mebli, warto ułożyć plan i podzielić pomieszczenie na strefy. Każda z nich ma służyć do innych celów: relaksu, nauki i zabawy.

Specjalista z firmy ARDSEL produkującej meble lakierowane, mówi:

Strefa odpoczynku powinna zawierać przede wszystkim wygodne łóżko, szafkę nocną i ewentualnie lampkę o ciepłym świetle. Dobrze jest zlokalizować tę strefę z dala od okien oraz kaloryferów. Dzięki temu dziecko nie będzie narażone na dużą ilość bodźców i będzie wypoczywało bardziej efektywnie.

Miejsce ułożenia biurka, krzesła i regałów na książki lub przybory szkolne będzie nazywane strefą nauki. Ustawienie biurka powinno być dobrze przemyślane i ustalone na podstawie kierunku padania promieni słonecznych. Biurko nie powinno stać tyłem do okna lub drzwi, natomiast osoby praworęczne, aby nie zasłaniać światła, powinny pracować lewą stroną do okna, a dzieci leworęczne – prawą stroną.

Ostatnia strefa, czyli przestrzeń do zabawy, to dla dziecka szczególnie ważne miejsce. Strefa powinna dawać możliwość do nieskrępowanej zabawy oraz gwarantować bezpieczeństwo. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie skrzyni, bądź regału na zabawki, co pozwoli na utrzymanie porządku.

Meble do pokoju dziecięcego

Świetnym pomysłem jest zakup mebli, które rosną razem z dzieckiem. Jest to praktyczna i ekonomiczna opcja. Dzieci szybko rosną, w związku z tym nabycie rozkładanego łóżeczka, biurka, które można podwyższyć, albo krzesła z funkcją modyfikacji wysokości, pozwoli zaoszczędzić pieniądze na częstej wymianie mebli.

Dzieci czują się lepiej w pokoju dziecięcym umeblowanym w kolorowy sposób. Pojedyncze meble w kontrastowych kolorach przypadną do gustu najmłodszym i będą stanowić ciekawy dekoratorski element wystroju. Dobrze jest także zwrócić uwagę, aby szafy, komody i łóżka nie miały ostrych zakończeń, które mogłyby stwarzać potencjalne zagrożenie dla dzieci. Niezbędne jest także przymocowanie niestabilnych mebli do podłogi lub ściany, aby zapobiec ich przewróceniu.

Materiał partnera