zabawka dla dziecka

Jak sprawdzić, czy zabawka dla dziecka jest wysokiej jakości?

Chyba każdemu rodzicowi zdarzyło się kupić zabawkę, która nie spełniła oczekiwań dziecka i zwyczajnie okazała się być kiepskiej jakości. Poniżej podpowiadamy jak unikać takich sytuacji i sprawdzić czy zabawka jest wysokiej jakości.

Niejednokrotnie decydując się na zakup zabawki dla pociechy działamy impulsywnie. Chcemy sprawić radość dziecku, któremu w oko wpadła widziana na wystawie. Często prowadzi to do sytuacji w której zakupiona zabawka nie do końca spełnia oczekiwania dziecka i jest wątpliwej jakości. Podpowiemy zatem jak uniknąć takiej sytuacji i w jaki sposób sprawdzić, czy dana zabawka jest jakościowa.

Zabawki na prezent – kupuj z głową

W celu uniknięcia takiej sytuacji dobrze jest powstrzymać się od impulsywnego kupowania produktów. Dużo lepiej jest wpierw zapoznać się z opiniami innych rodziców czy też recenzjami zamieszczonymi w Internecie. Przed zakupem zabawki warto prześledzić różnego rodzaju blogi i fora w celu zagłębienia się w temat. Na przykład wybierając zabawkę dla pociechy z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka warto poczytać poradniki takie jak – Prezent na Dzień Dziecka 2020 – jak wybrać odpowiedni? Pozwoli to wybrać zabawkę z głową i uniknąć w ten sposób rozczarowania ze strony obdarowanej pociechy.

Po pierwsze bezpieczeństwo zabawy

Przejdźmy jednak do tematu tego artykułu czyli sprawdzenia jakości zabawki. Pierwszą kwestią powinno być zawsze bezpieczeństwo zabawy. Warto zatem upewnić się czy dana zabawa spełnia normy bezpieczeństwa. Informacje na ten temat powinny być umieszczone na opakowaniu zabawki. Wszystkie zabawki sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą mieć oznaczenie CE, które to stanowi gwarancję zgodności produktu z wyznaczonymi normami. Oprócz tego spotkać można oznaczenia o charakterze ekologicznym, które informują, że produkt powstał z materiałów pochodzących z recyklingu.

Jeżeli masz okazję – sprawdź zabawkę w sklepie

Biorąc zabawkę do ręki można już od razu stwierdzić czy dany produkt został wykonany starannie. Wszelkie ostre krawędzie czy też obszarpane krawędzie lub trzaski wydobywające się z zabawki to czerwone światło ostrzegawcze. Tego typu zabawki od razu dyskwalifikują dany produkt jako w pełni bezpieczny i jakościowy.

Zabawka dopasowana do wieku dziecka

Młodsze dzieci nie są zbytnio wybredne i zazwyczaj bawią się każdą zabawką jaką dostaną. Zwyczajnie ciekawość małego człowieka jest bardzo duża. Trzeba zatem uważać aby w ręce dziecka nie wpadła nieodpowiednia zabawka. Zbyt małe elementy zabawki mogą bowiem stanowić niebezpieczeństwo dla dziecka. Na całe szczęście na opakowaniach zabawek znajdują się oznaczenia odnośnie ograniczeń wiekowych. Dla kilkumiesięcznego dziecka nie należy kupować zabawki o oznaczeniu 2+, ze względu na bezpieczeństwo zabawy i niedostosowanie zabawki do zdolności manualnych pociechy.

Sprawdź z jakiego materiału wykonano zabawkę

Pod względem jakości zabawki duże znaczenie ma materiał z jakiego została ona wykonana. W ostatnich latach można na przykład zaobserwować zwiększone zainteresowanie zabawkami drewnianymi, które to z łatwością są w stanie przetrwać próbę czasu i służyć jako zabawka nawet kilku pokoleniom dzieci.

Czy jakość zabawki musi się równać wyższej cenie

Na sam koniec warto jeszcze zmierzyć się z mitem, że wysokiej jakości zabawka musi być droga. Oczywiście w większości przypadków ma to swoje uzasadnienie w rzeczywistości, ale nie jest regułą. Bardzo często można znaleźć wysokiej jakości zabawki na różnego rodzaju promocjach w bardzo przystępnej cenie.

Materiał partnera