zlobek jak przygotowac dziecko

Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w żłobku?

Pierwszy dzień w żłobku wiąże się z dużym stresem zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Maluszek przeżywa naturalny lęk separacyjny, jest niepewny i przestraszony. Rodzice natomiast boją się o swoją pociechę i zastanawiają się, jak rozłąka wpłynie na ich maleństwo. Dlatego duże znaczenie ma to, żeby już zawczasu przygotować dziecko na pierwszy dzień w żłobku. Jak to zrobić?

Przyzwyczajaj dziecko do pobytu z innymi osobami

Pierwszy dzień w żłobku wywołuje u dziecka lęk, ponieważ nagle jego rodzice znikają na wiele godzin z pola widzenia i nie wracają, nawet kiedy płacze. Co więcej, zostaje w obcym otoczeniu i wśród obcych osób. Co możesz zrobić, żeby przygotować dziecko na taką okresową rozłąkę?

  • Pozostawiaj je już wcześniej pod opieką dziadków albo cioć.
  • Zabieraj je do domu znajomych.

Chodzi o to, żeby dziecko nauczyło się nie bać obcych miejsc i ludzi.

Nauka rozłąki powinna się odbywać stopniowo. Na początek wystarczy, że znikniesz z pola widzenia malucha na 5 minut, pozostawiając go w tym czasie w pokoju z babcią czy dziadkiem. Ten okres możesz powoli wydłużać, aż dziecko przestanie czuć stres podczas Twojej nieobecności i nauczy się, że zawsze po nie wracasz.

Zabawa w żłobek

Kolejnym sposobem, żeby przygotować dziecko na pierwszy dzień w żłobku, jest pokazanie mu co to za miejsce, co się tam robi. Jak to zrobić? Najlepiej podczas wspólnej zabawy. Zbierz zabawki i pobaw się ze swoim maluszkiem w żłobek. Niech maskotki mają swój pokój do zabawy, niech jedzą posiłki o określonych porach, a potem idą spać. Zadbaj też o to, żeby w żłobku były panie opiekunki, a rodzice w pracy. Pokaż dziecku jak mama lub tata zawozi maluszka do żłobka, a na koniec go zabiera. Postaraj się jak najatrakcyjniej przedstawić pobyt dziecka w nowym miejscu.

Wybierz odpowiedni żłobek i pokaż go dziecku

Bardzo dobrym sposobem na oswojenie dziecka z nowym miejscem będzie zabranie go tam. Żłobki zwykle organizują dni otwarte, żeby rodzice mogli je odwiedzić i dokładnie obejrzeć. Weź swoją pociechę ze sobą. Niech zobaczy zabawki,  pozna panie opiekunki i dzieci.

Ogromne znaczenie ma to, żeby dobrze wybrać żłobek. Weź pod uwagę, czy zatrudnia doświadczonych i wykształconych opiekunów. Zobacz jakie warunki zapewnia dzieciom, jakie posiłki są serwowane, jak zachowana jest dbałość o higienę.

Warto dowiedzieć się także jakie zajęcia są organizowane w żłobku. Na przykład Akademia dla malucha w Chorzowie, oferuje zajęcia ruchowe, muzyczne, plastyczne, językowe. Uczy też dzieci podstawowych czynności, dostosowanych do ich wieku. Warto wybierać placówki, które zapewniają wszechstronny rozwój dziecka.

Materiał partnera