dzieci w żłobku

Jak przygotować dziecko do żłobka?

Niektórzy rodzice nie mają czasu, by pozostawać z dzieckiem do czasu, gdy będzie ono mogło pójść do przedszkola. Wówczas dobrym wyborem okazuje się zapisanie swojej pociechy do żłobka, czyli instytucji dla najmłodszych. Konieczne jest jednak odpowiednie przygotowanie dziecka do takiej zmiany w jego życiu. Jak to zrobić we właściwy sposób? O czym pamiętać, zapisując dziecko do żłobka?

Przygotowania dziecka do żłobka 

Dziecko, które przez pierwsze lata swojego życia przez cały czas pozostawało przy rodzicach, może dość negatywnie zareagować na zmiany. Z tego powodu przed zaprowadzeniem go do żłobka należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, zarówno mentalnym, jak i pod względem zakupienia odpowiednich produktów.

Przed pierwszym pójściem do żłobka warto wstać wcześniej, na wypadek, gdyby dziecko odczuwało stres związany z takim wydarzeniem. Konieczne okazuje się też wytłumaczenie maluchowi, co go czeka, a także dlaczego pozostaje ono w obcym miejscu. Ma to znaczenie nawet w sytuacji, gdy Twoja pociecha jest jeszcze bardzo mała. Dobrą praktyką jest wspomnienie, że niedługo wrócisz i razem udacie się do swojego domu. Można wytłumaczyć maluchowi, że musisz iść do pracy, ale wieczorem spędzicie czas razem, a do tego momentu zajmą się nim „ciocie” w żłobku. Nie obiecuj mu jednak, że wrócisz za chwilę, bo nie jest to prawda.

Dobrą praktyką jest też kupienie książeczek czy puszczanie bajek o tematyce związanej z pójściem do żłobka lub przedszkola. W ten sposób dziecko chętniej pozostanie bez Twojej opieki w nowym miejscu.

Co przynieść do żłobka? 

Dzieci pozostawione w żłobku czują się pewniej w sytuacji, gdy mają przy sobie swoje ulubione zabawki. Warto więc przygotować ukochanego pluszaka swojej pociechy i pilnować, by za każdym razem zabierać go do żłobka. Wśród innych potrzebnych rzeczy można wyróżnić:

  • kapcie zapinane na rzepy,
  • zapasowe ubranka,
  • piżama,
  • pieluszki,
  • chusteczki nawilżane,
  • kubeczek z nakrętką do picia.

Niektóre żłobki wymagają także przyniesienia dodatkowych przedmiotów. Warto więc zapoznać się z dokładnym regulaminem placówki, takiej jak np. Centrum Rozwoju i Edukacji Cogito w Łące. W razie konieczności dobrym pomysłem jest skontaktowanie się bezpośrednio ze żłobkiem i zapytanie, jakie przedmioty będą potrzebne podczas pobytu dziecka w tym miejscu. W ten sposób można rozwiać swoje wątpliwości.

Materiał partnera