dziecko pierwsza wizyta u dentysty

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

Pierwsza wizyta małego dziecka w gabinecie stomatologicznym bywa prawdziwym wyzwaniem dla rodziców. Muszą oni tak ją przeprowadzić, żeby maluch nie miał traumy związanej z osobą dentysty. Zazwyczaj pierwsze negatywne przeżycia powodują niechęć do zabiegów stomatologicznych na bardzo długi czas. Uraz może przyczynić się do unikania dentysty w życiu dorosłym. Jak przeprowadzić pierwszą wizytę dziecka u stomatologa?

Jak przygotować dziecko do pierwszego spotkania ze stomatologiem?

Najlepszym pomysłem na oswojenie dziecka z tematyką stomatologiczną jest tzw. wizyta adaptacyjna. Powinna być ona umówiona nie wtedy, gdy coś złego dzieje się z zębami, ale wręcz przeciwnie – gdy wszystko jest w porządku. Taka wizyta polega na oglądaniu gabinetu, rozmowie z lekarzem oraz na tłumaczeniu dziecku potrzeby dbania o uzębienie. Często tego typu spotkanie z dentystą jest zabawą. Pomocne w tym są specjalne zabawki, kolorowe wydawnictwa czy filmy. Wszystko po to, aby dziecku wytworzyły się pozytywne skojarzenia związane z takim miejscem.

Aktualnie program na studiach kształcących lekarzy stomatologów obejmuje również tematykę stomatologii dziecięcej. Oprócz zagadnień medycznych przyszli lekarze uczą się też prawidłowego podejścia do młodego pacjenta. Nie ma mowy o strachu czy nerwowości. Wizyty dzieci w gabinecie przebiegają w taki sposób, że w dorosłym życiu bez obawy powierzają swoje zdrowie stomatologom z dobrych gabinetów, takich jak Gabinet Stomatologiczny Matraszek. W postępowaniu z dziećmi cały czas chodzi o zminimalizowanie traumy.

Następne wizyty

Kolejne wizyty u stomatologa zazwyczaj wynikają z potrzeby leczenia. Tak więc przygotowując dziecko do nich, należy dokładnie objaśnić mu cel wizyty. Najlepiej, żeby później dokładnie zrobił to sam stomatolog. Przy tym wszystkim nie warto kłamać i opowiadać, że nic nie będzie bolało, skoro jednak ból będzie miał miejsce.

Jeśli chodzi o doznania bólowe, to dzisiejsza medycyna dysponuje najlepszymi rodzajami znieczulenia i wszelkie dziecięce strachy biorą się z niewiedzy. Dlatego też warto mówić dziecku całą prawdę.

Kiedy pierwszy raz przyprowadzić dziecko do dentysty?

Najlepiej nie czekać z dentystą aż dziecku będzie potrzebne leczenie zachowawcze zębów. Praktycznie już podczas ząbkowania można z nim iść do stomatologa, aby ocenił, czy wszystko przebiega prawidłowo. Najlepiej zrobić to w wieku 2 lub 3 lat. Przedtem jednak warto zaznajomić dziecko ze szczoteczką do zębów, aby od początku systematycznie stosować profilaktykę.

Materiał partnera