Kursy językowe dla dzieci

Jak przekonać dziecko do nauki języków obcych?

Nauka języka angielskiego jest niezbędna, aby zaistnieć we współczesnym świecie. Wymogi tego typu stawiają pracodawcy młodym ludziom poszukującym pracy. Ponadto znajomość angielskiego czy niemieckiego na poziomie komunikatywnym zwiększa komfort podróżowania w celach biznesowych, czy turystycznych. Naukę języka najlepiej zacząć jak najwcześniej. Aby była ona skuteczna, trzeba przekonać do niej dziecko. Jak możesz to zrobić?

Dlaczego warto uczyć się języków obcych od dzieciństwa?

Tytułowe pytanie można rozpatrywać dwojako – o przydatność nauki języków w ogóle oraz w odniesieniu do jej podejmowania w jak najmłodszym wieku. W pierwszym aspekcie zasadność zgłębiania wiedzy i umiejętności komunikowania się po angielsku czy niemiecku nie budzi wątpliwości. Stanowią one inwestycję w przyszłość młodego człowieka i otwierają przed nim wiele nowych możliwości – od lepszej pracy zawodowej, przez nawiązywanie kontaktów, po dostęp do książek i publikacji naukowych oraz kultury.

– Możliwości nauki są obecnie bardzo szerokie, a liczne szkoły językowe oferują nie tylko podstawowe kursy, ale również konwersatoria czy szkolenia specjalistyczne z tematyki biznesowej, prawniczej, medycznej i innych dziedzin. Można też wybierać pomiędzy zajęciami prowadzonymi różnymi metodami dydaktycznymi, nauką weekendową, wakacyjną czy zdalną. Bogata jest też oferta edukacyjna dla dzieci – wyjaśnia przedstawicielka szkoły językowej Language Pro-Expert.

Dlaczego warto rozpoczynać naukę języka w dzieciństwie?

Nie jest tajemnicą, że umysł dziecka jest znacznie bardziej chłonny i łatwiej przyswaja wiedzę. Przekonała się już o tym Maria Montessori, która opracowała specjalne metody edukacyjne stymulujące wszechstronny rozwój maluchów. Niektórzy nauczyciele języków obcych wykorzystują te zdolności w przypadku swoich własnych pociech, ucząc ich słówek obcojęzycznych równolegle z polskimi. Oczywiste jest, że 6-latek nie przyswoi sobie tak dużej partii materiału, jak dorosły podczas intensywnego kursu. Faktem jest jednak, że poznane w dzieciństwie słowa i zdania utrwalają się szybciej i pozostają na dłużej.

Jak zachęcać dzieci do nauki języków obcych?

Aby dziecko chciało się uczyć angielskiego czy hiszpańskiego, musisz wypracować w nim odpowiednią motywację. Osiągnięcie celu umożliwią Ci poniższe zasady.

  • Wykorzystaj możliwości Twojego dziecka oraz drzemiący w nim potencjał. Zapewnij mu dostęp do bajek z piosenkami w obcym języku i zachęcaj do wspólnego śpiewania.
  • Zadbaj o to, aby poziom materiału językowego był dostosowany do wieku dziecka i związany z jego otoczeniem.
  • Przekuj naukę w zabawę, wykorzystując gry słowne i zabawy ruchowe.
  • Stosuj zasadę 15-minutowych sesji edukacyjnych, które pozwolą maluchowi maksymalnie skupić się na materiale.
  • Nie krytykuj, nie oceniaj, tylko zachęcaj do kolejnych powtórek.
  • Stawiaj przed dzieckiem małe, osiągalne dla niego cele.
  • Ucz się razem z dzieckiem, robiąc z siebie przykład.

Zanim dziecko podejmie naukę języka obcego, musisz obudzić w nim przekonanie, że jest to przydatne i ciekawe. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z oferty kursów językowych dla dzieci oferowanych przez szkoły takie jak Language Pro-Expert. Możesz mieć pewność, że zarówno materiał, jak i metody nauczania są opracowane przez dydaktyków i dostosowane do potrzeb oraz możliwości najmłodszych.

Materiał partnera