Nauka picia z kubeczka

Jak nauczyć niemowlę pić z kubeczka?

Wydawać by się mogło, że picie z kubka czy szklanki to nieskomplikowana i prosta do nauczenia czynność. Okazuje się jednak, że wymaga od dzieci odpowiedniego skoordynowania ruchów ciała, wyćwiczenia innych mięśni twarzy czy nawet odmiennego sposobu oddychania. Aby uprościć maluchowi picie, warto skorzystać z dostępnych sposobów i ułatwień. Jak można skutecznie nauczyć niemowlę korzystać z kubka?

Nauka picia z kubeczka

Po etapie karmienia malucha piersią i wykorzystywania butelki ze smoczkiem, przychodzi moment na naukę samodzielnego picia z kubeczka. Zazwyczaj dzieje się to około 6. miesiąca życia dziecka, kiedy to do diety wprowadzane są coraz to nowe smaki. Podczas gdy początkowo dziecko żywiło się tylko i wyłącznie mlekiem, stopniowo wprowadza się najpierw napoje, a potem pokarmy stałe.

Zmiana żywienia wiąże się również z nowymi nawykami. Konieczne jest odzwyczajenie się od ssania i nabycie zupełnie innych umiejętności, pozwalających na picie i jedzenie. Niezbędne do tego jest wyćwiczenie nieco innych mięśni twarzy oraz wykształcenie odmiennego sposobu oddychania.

Zanim uda się przejść z butelki na zwyczajny kubek, wielu rodziców postanawia wykorzystać akcesoria, będące ułatwieniem w tym przejściowym czasie. Odpowiednio dobrane kubki lub bidony mogą znacząco usprawnić etap nauki picia z kubeczka. Umożliwią stopniowe wykształcanie potrzebnych nawyków i odruchów, o ile właściwie dobierzemy produkt do wieku pociechy.

Kiedy zacząć naukę picia z kubeczka?

Warto jak najwcześniej rozpocząć proces nauki picia z kubeczka, dzięki czemu dziecko będzie bardziej samodzielne i zaradne oraz gotowe na nowe przygody. Uważna obserwacja malucha pozwala na idealne wyczucie odpowiedniego momentu na przejście z butelki na kubeczek. Naukę należy rozpocząć, gdy dziecko potrafi już:

  • samodzielnie i stabilnie siedzieć,
  • karmione łyżeczką, jeść pokarmy gęściejsze od mleka.

Te dwie podstawowe umiejętności są niezbędne do właściwego spożywania wody z kubeczka przy zachowaniu odpowiedniej postawy. Naukę picia najlepiej zacząć z wykorzystaniem produktu dostosowanego do wieku i umiejętności dziecka, co da mu szansę na wyćwiczenie prawidłowych nawyków. W ofercie sklepów z akcesoriami dla dzieci, np. leonkowo.pl, dostępne są kubki niekapki i bidony, dzięki czemu można dopasować produkt do preferencji i wieku dziecka. Należy pamiętać, że u każdego malucha proces nauki będzie przebiegał w nieco inny sposób. Z tego powodu konieczna jest wnikliwa obserwacja postępów i dostosowywanie kubeczka do aktualnych umiejętności.

Materiał partnera