ubranka dla dziecka

Jak dobierać ubranka dla dzieci ze skłonnością do uczuleń?

Skóra dzieci ze skłonnościami do alergii czy cierpiących na atopowe zapalenie skóry (AZS) wymaga szczególnego traktowania. Jednym z czynników zmniejszających ryzyko uczulenia jest odpowiedni dobór ubrań, które nie będą podrażniać delikatnej skóry. Znaczenie ma nie tylko rodzaj materiału, ale też sposób prania odzieży. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, podczas ubierania małego alergika. 

Materiały odpowiednie dla alergików

Wygodne ubranka dziecięce ze skłonnością do uczuleń przede wszystkim powinny być wykonane z materiałów pochodzących z naturalnych, organicznych upraw. Taki sposób produkcji gwarantuje bowiem, że włókna będą pozbawione sztucznych, chemicznych dodatków, które mogą powodować podrażnienia, a nawet swędzenie skóry czy wysypkę. Dodatkową zaletą odzieży dla dzieci wykonanej z organicznych włókien jest to, że jest ona przewiewna, chroni przed nadmiernym poceniem i przegrzaniem.

Naturalną tkaniną idealną dla małych alergików jest organiczna bawełna, najlepiej niebarwiona (o szarym lub beżowym odcieniu) lub specjalnie przygotowany jedwab. Idealnie białe ubranka, chociaż prezentują się czysto i estetycznie, są poddawane zabiegom wybielania za pomocą szkodliwego chloru, dlatego staraj się ich unikać. Ponadto, włókna bawełny pozbawione toksycznych dodatków są mocniejsze i bardziej odporne na rozciąganie. Dzięki temu, nawet po wielokrotnym praniu, ubrania wykonane z takiego materiału nie stracą swoich właściwości – wyjaśnia specjalista z tutumbaby.pl.

Metki, szwy i zatrzaski

Pamiętaj, aby bezpośredni kontakt ze skórą dziecka miały tylko naturalne materiały. Zwróć więc uwagę na to, gdzie znajdują się suwaki, guziki, napy czy podobne elementy. Szwy i metki bardzo często wykonywane są ze sztucznych włókien, które mogą powodować uczulenia u alergików, a sama ich faktura może wywoływać uczucie dyskomfortu i mechanicznie podrażniać delikatną skórę maluszka. W miarę możliwości, szukaj więc odzieży wykonanej w całości z przyjemnego w dotyku, ekologicznego materiału oraz ubranek bezszwowych. 

Jak odpowiednio prać ubranka? 

Wybór i zakup odpowiedniej odzieży dla dziecka ze skłonnością do alergii to nie wszystko. Ogromne znaczenie ma również sposób prania ubranek. Jak zalecają lekarze – rzeczy dzieci, a szczególnie noworodków i niemowląt, należy prać oddzielnie, przy użyciu specjalnych, delikatnych środków piorących. Najlepszym wyborem będą preparaty hipoalergiczne przeznaczone do wrażliwej skóry ze skłonnością do uczuleń. To właśnie detergenty są często źródłem zmian skórnych, dlatego nigdy nie używaj do prania ubranek zwykłych środków. Warto wiedzieć, że nowoczesne pralki posiadają tzw. program antyalergiczny, który dokładnie wypłukuje z ubrań resztki preparatów do prania. 

Materiał partnera