Dziecko z ADHD

Jak ADHD u dziecka wpływa na całe jego życie, także jako osoby dorosłej?

ADHD bardzo często pojawia się już w wieku dziecięcym. Nadmierna pobudliwość psychoruchowa u dziecka znacznie utrudnia jego rozwój i może powodować problemy behawioralne, a zbyt późne wykrycie zaburzenia może mieć też skutki w przyszłości. Warto dowiedzieć się, czy ADHD zawsze oddziałuje na dorosłe życie i jak je leczyć. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Jakie są objawy ADHD?

Symptomy choroby mogą pojawić się już w wieku dziecięcym. Należą do nich :

  • nadmierna ruchliwość,
  • nadmierna impulsywność,
  • brak samokontroli,
  • problemy z koncentracją.

Gdy tylko zauważy się u dziecka cechy nadpobudliwości, warto zgłosić się o pomoc do specjalisty. Jednym z miejsc, gdzie można skorzystać z usług psychologa oraz psychiatry jest Centrum Medyczne PSYCHE w Łodzi. Poradnia świadczy fachową pomoc w leczeniu chorób o podłożu psychicznym, a także oferuje wsparcie w trakcie terapii.

Jak dowiedzieliśmy się od specjalisty: „ADHD to dolegliwość, która nieleczona może mieć wpływ na funkcjonowanie dziecka na dalszym etapie jego rozwoju. Dlatego też zaleca się jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia, które pozwoli zminimalizować trudności i zapobiec powikłaniom. Warto dodać, że ADHD ma podłoże biologiczne i nie zawsze da się całkowicie wyeliminować jego objawy. ”

Czy ADHD utrzymuje się przez całe życie?

ADHD jest zaburzeniem neurologicznym i zdarza się, że nawet leczona w wieku dziecięcym może pozostawić po sobie ślad. Wówczas w wieku dorosłym mogą utrzymywać się problemy z koncentracją, impulsywnością. Istnieje możliwość, że osoba zmagająca się z nadmierną ruchliwością w wieku dziecięcym, w przyszłości będzie mieć problemy ze snem i nadmiernym niepokojem. Jednak istnieją sposoby, aby temu zapobiec- poddając się leczeniu i starając się pracować nad samokontrolą.

Leczenie młodej osoby wymaga realizacji celów terapeutycznych oraz edukacyjnych. Terapia umożliwia zredukowanie napięcia nerwowego, a edukacja ułatwia naukę sposobów radzenia sobie z objawami. Równie istotne jest, aby dziecko z ADHD miało częsty kontakt z rówieśnikami, dzięki czemu będzie poznawało wzorce zachowań społecznych.

Co więcej, ważne jest też odpowiednie podejście rodziców i okazanie dziecku zrozumienia. Rodzice młodej osoby powinni je chwalić za nieustanną pracę nad sobą i nagradzać za widoczne postępy. Dzięki temu dziecko będzie czuć akceptację i bezpieczeństwo ze strony najbliższych.

Materiał partnera