LEGO

I Ty możesz zbudować robota z klocków LEGO® Education! To łatwiejsze niż myślisz!

Co przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz słowo “robot”? Antropomorficzna postać z niemal człowieczą inteligencją, zdolna do wykonywania zadań podobnych do tych ludzkich? Maszyna na linii produkcyjnej w super nowoczesnym zakładzie pracy, łazik marsjański, wojskowy robot -pies przenoszący niesamowite ciężary, a może po prostu sprzęt AGD, którego na co dzień używasz w swoim domu?

W myśl ogólnie pojętych definicji, pojęcia “robot” używamy do nazywania autonomicznie działających urządzeń, odbierających informacje z otoczenia przy pomocy sensorów i wpływających na nie przy pomocy efektorów. Wspomniane mechatroniczne urządzenie może być sterowane przez człowieka, przez wprowadzony wcześniej program bądź przez zbiór reguł, które zostają przełożone na działanie robota z użyciem technik sztucznej inteligencji.

Wraz z rozwojem robotyki wciąż pojawiają się nowe definicje opisujące cechy robotów i ich zastosowania. Sama zaś robotyka, jako dziedzina zajmująca się projektowaniem i konstruowaniem robotów szturmem podbija współczesne szkolnictwo pod postacią powstających w placówkach szkolnych pracowni robotyki oraz kursów robotyki skierowanych dla nauczycieli.

Od czego zacząć?

W dzisiejszych czasach towarzyszy nam przekonanie, iż najmłodsi powinni zdobywać umiejętności, które zagwarantują im przystosowanie się do panujących w przyszłości standardów oraz sukcesy w przyszłym życiu zawodowym, często w zawodach, które na dziś dzień jeszcze nie powstały. Współczesnym „lekiem” na zdobywanie wiedzy poprzez uczenie się na pamięć mają być działania związane z osiąganiem tzw. kompetencji STEAM oparte na kreatywności, współpracy oraz krytycznym myśleniu.

Błędne jest przekonanie, iż budowa robotów wymaga skomplikowanej wiedzy z zakresu elektroniki, mechaniki czy programowania. Kluczem do rozpoczęcia przygody z robotyką jest zrozumienie, czym tak naprawdę będą roboty, które zamierzamy budować oraz z jakich materiałów zostaną skonstruowane.

LEGO® Education w służbie robotyki

Dzieci i młodzież od lat ciągnie do nowych technologii. Ów pęd poznawczy doskonale rozumie LEGO®. Producent duńskich, ponadczasowych klocków, w odpowiedzi na potrzeby ich użytkowników od lat tworzy zestawy służące do budowania robotów właśnie. Jak mówią eksperci z firmy AKCES Edukacja:

LEGO® bazuje na przekonaniu, iż prawie wszystkie zainteresowania i hobby dziecięce mogą stać się punktem wyjścia prowadzącym do świata robotów i programowania. Nie jest istotne to, czy dziecko lubi małe kotki, szczeniaczki, pasjonuje się końmi, uwielbia słuchać muzyki, sporą część dnia spędza, bawiąc się ulubionymi samochodzikami, czy czerpie przyjemność z poznawania zasad działania różnych rzeczy poprzez rozkładanie ich na czynniki pierwsze, a następnie ponowne składanie. Każda z tych pasji może zachęcić dziecko do zbudowania robota, który mówi, śpiewa, wydaje dźwięki, świeci, rusza się i wchodzi w interakcję, odzwierciedlając tym samym osobowość i zainteresowania dziecka“.

LEGO® Education Maszyny Proste DUPLO®

Pierwsze najmniej skomplikowane maszyny można tworzyć z wykorzystaniem zestawu LEGO® Education Maszyny Proste DUPLO®. Zestaw ten można wykorzystać w pracy z najmłodszymi dziećmi. Przedszkolaki bez najmniejszego problemu poradzą sobie ze zbudowaniem postaci wykorzystujących zasady działania oparte na kołach zębatych, dźwigniach, itp. Tym oto sposobem mają szanse powstać pierwsze niemal robotyczne projekty, które stanowić mogą źródło inspiracji do dalszych działań.

LEGO® Education WeDo 2.0

Kolejne z rozwiązań LEGO® przeznaczone jest dla nieco starszych dzieci – tutaj w grę wchodzą już elementy programowania. Zestaw LEGO® Education WeDo 2.0 zawiera nie tylko klocki LEGO®, ale również silnik, czujniki oraz tzw. hub, który łączy skonstruowany model z komputerem. Przy użyciu prostego wizualnego języka programowania można do życia powołać roboty, które poprzez swoje zachowania uczą dzieci skomplikowanych zagadnień z dziedzin fizyki, inżynierii i programowania, a jednocześnie rozwijają zdolności motoryczne i umiejętności poznawcze. Dzięki przyjaznemu podejściu wspomniany zestaw pokazuje dzieciom, że nauka może być zabawą, inspirującą i niezwykle ciekawą jednocześnie.

LEGO® Education SPIKE™ Prime

W ostatnim czasie LEGO® wprowadziło na rynek nowy zestaw LEGO® Education SPIKE™ Prime, który ma na celu wprowadzenie ucznia klas 4-8 szkoły podstawowej do robotyki, inżynierii i kodowania w sposób jeszcze bardziej ukierunkowany na cele dydaktyczne niż rozwiązania LEGO® znane dotychczas. Nowy zestaw LEGO® Education SPIKE™ Prime zawiera również elementy Technic i jest zaprogramowany za pomocą aplikacji stworzonej przez LEGO®, a opartej na języku Scratch.

LEGO® MINDSTORMS® Education EV3

Idea stojąca za kolejną z serii LEGO® MINDSTORMS Education EV3 jest niezmienna. Wykorzystanie popularnych klocków LEGO® Technic połączone ze specjalnie dopasowanymi częściami elektronicznymi, takimi jak silniki, czujniki oraz sterujący nimi mikrokontroler, stoją za sukcesem wspomnianego zestawu. Roboty stworzone z tych elementów można programować w prostym i przyjaznym dzieciom oraz młodzieży graficznym środowisku programistycznym. Nieograniczone konstrukcyjne możliwości zestawu połączone z prostym systemem budowy sprawiają, że jako jeden z nielicznych pozwala on na przeprowadzenie pełnej lekcji robotyki w niezwykle krótkim czasie.

Ogromny potencjał

Zapytacie, co można zbudować dzięki zestawom robotów LEGO® Education i jak to zrobić? Odpowiedź jest prosta! Wszystko, co przychodzi małemu bądź nieco większemu konstruktorowi do głowy. Dzięki robotom LEGO® młody robotyk dowie się wielu rzeczy o programowaniu stosowanym w dziedzinie robotyki, a także nauczy się wykorzystywać zdobyte umiejętności do programowania własnych robotów, konstrukcji oraz maszyn.

Każdy z zestawów LEGO® zawiera instrukcje umożliwiające budowę kilku, a nawet kilkunastu różnych robotów z wyjątkowymi funkcjami oraz różnymi możliwościami użycia, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by na gotowych instrukcjach nie poprzestać. Z wykorzystaniem dziecięcej wyobraźni oraz przy wsparciu odpowiednich LEGO® zestawów stworzyć można unikalne konstrukcje, które zapewne zachwycą, a jednocześnie zaskoczą nie tylko młodych inżynierów, ale i ich opiekunów.

Programowanie i zajęcia robotyki w przedszkolu oraz szkołach to znak współczesności, który słusznie zasilił trendy edukacyjne XXI wieku. To szereg działań, które kładą nacisk na wiedzę techniczną, wyzwalając w dziecku chęć i umiejętność łączenia zdolności logicznego oraz intuicyjnego myślenia. To wreszcie narzędzia, które otwierają młodym pasjonatom robotów drzwi do nieograniczonych możliwości oraz testowania mnóstwa kreatywnych pomysłów.

Materiał partnera