Gry planszowe i karty do gry jako skuteczne metody rozwoju mowy i słuchu dziecka

Rozwój mowy i słuchu u dziecka – a także jego wyobraźni – rzutuje na całe jego życie, jak również na powodzenie w pracy, w jej szukaniu i wykonywaniu. Dlatego warto wykorzystać każdą możliwość i każdy moment, aby te umiejętności w dziecku rozwijać. Jednak częste wizyty u logopedy mogą być i drogie, i mało ciekawe dla dziecka. Czy są w takim razie jakieś alternatywne metody?

Dlaczego rozwój mowy i słuchu jest taki ważny

Rozwój mowy i słuchu dziecka zależny jest od wielu czynników – zarówno biologicznych i indywidualnych, takich jak budowa narządów mowy czy funkcjonowanie układu nerwowego, jak i od czynników zewnętrznych – czyli środowiska, w jakim się wychowuje oraz od tego, czy i jak dziecko będzie stymulowane pod kątem rozwoju mowy. Oczywistym jest, że jeśli dostarczane bodźce będą regularne i wysokiej jakości, a budowa ciała prawidłowa, to rozwój będzie następował szybko i wydajnie (oczywiście na miarę indywidualnych umiejętności). Warto więc zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy start w życiu i rozwijać te umiejętności. To od nich bowiem zależy to, jak nasze dziecko będzie się odnajdywało w nastoletnim i dorosłym życiu. Jednym z lepszych sposobów jest spędzanie czasu z dzieckiem i grania z nim w gry planszowe i karciane.

Jakie gry rozwijają te umiejętności?

Rzecz jasna nie chodzi o zwykłe gry i karty, a o specjalnie przemyślane i zaprojektowane pod kątem rozwoju mowy i słuchu gry logopedyczne. Takie gry ma w swojej ofercie przykładowo sklep internetowy Komlogo. Różne rodzaje gier przeznaczone są na rozwój różnych elementów mowy i słuchu – możemy wybrać grę ćwiczącą wymowę głosek sz, ż, cz i dż, jak i grę ćwiczącą mowę bezdźwięczną czy też wymowę innych głosek. Każda gra stanowi swego rodzaju samodzielną terapię lub uzupełnienie terapii logopedycznej – należy więc dobierać gry według zaleceń i diagnozy logopedy. Nie musimy się też martwić o to, że dziecko wyczuje naszą nudę grą, która została stworzona dla niego – twórcy wzięli pod uwagę i taki scenariusz, dlatego wiele gier zbudowanych jest tak, że również dorośli będą się świetnie bawić.

Wspólne gry zacieśniają także więzy rodzinne

Pamiętajmy jednak, że równie ważne dla rozwoju naszego dziecka jest bliskość i ciepło rodzinne. Relacje z członkami rodziny, spokój i troska o dziecko są doskonałym podłożem do rozwoju na wszystkich płaszczyznach – a takie gry rozwojowe dla dzieci są świetnym pretekstem do spędzania z nimi czasu w przyjemny dla nich sposób. Dlatego też warto samemu się rozwijać, aby dziecko uczyło się od nas zasobu słów, poprawności gramatycznej i wyobraźni. Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na to, że mówienie do dzieci „po dziecięcemu” może negatywnie na nie wpływać.

Materiał partnera