rodzinne granie

Gry logiczne dla młodszych i nieco starszych

Każde dziecko uwielbia grać w gry! Zabawa to bowiem ogromna część codziennego życia dzieci, za sprawą której wiele się one uczą, poznają otaczający świat, a także rozwijają swoje umiejętności. Szczególny wpływ na rozwój umysłowy oraz umiejętność logicznego myślenia u najmłodszych mają różnego rodzaju edukacyjne gry logiczne – karciane lub planszowe. Które z nich sprawdzą się najlepiej dla młodszych i nieco starszych dzieci?

Dlaczego warto grać z dziećmi w gry logiczne?

Na wstępie należy wiedzieć, dlaczego gry logiczne powinny znaleźć się w każdym dziecięcym pokoju. Jest to bowiem wspaniała rozgrywka dla całej rodziny, a przy tym zawiera wartościowe wyzwania umysłowe dla młodych graczy. Przyjemnie spędzony czas z rodzicami, rodzeństwem czy rówieśnikami ma dla dzieci ogromną wartość w nawiązywaniu bliskości oraz kształtowaniu kontaktów społecznych. Jednak przede wszystkim gry logiczne mają na celu ćwiczenie logicznego myślenia u dziecka, a także:

  • wzmacnianie pamięci,
  • wyciąganie wniosków,
  • przetwarzanie i porządkowanie otrzymywanych informacji, a więc nabywanie umiejętności analitycznych,
  • uczenie cierpliwości, koncentracji i wytrwałości.

Nie od dziś wiadomo, że nauka i rozwój najlepsze efekty przynoszą właśnie poprzez zabawę. Trenowanie mózgu i umiejętności logicznego myślenia jest bowiem ważne w każdym wieku, a im wcześniej dzieci będą miały dostęp do takich gier, tym lepiej. Należy jednak zwracać uwagę na oznaczenia wiekowe, aby nie wybrać zbyt trudnej ani zbyt łatwej dla Twojej pociechy gry.

Najlepsze gry logiczne dla dzieci

Śledząc ofertę stacjonarnych oraz internetowych sklepów z zabawkami, takich jak Kraina Misia Krzysia, można zauważyć ogromny wybór gier logicznych. Warto korzystać z tak szerokiego asortymentu i testować rozmaite rodzaje. Wśród nich znajdziesz gry planszowe, takie jak „Gorący Ziemniak” czy „Wsiąść do pociągu”, w której zadanie polega na stworzeniu nieprzerwanej trasy z punktu A do punktu B, a także „Minecraft”, gdzie dziecko zamienia się w kreatywnego twórcę własnego świata.

Ogromną popularnością cieszą się także różnego rodzaju logiczne gry karciane. Rewelacyjnym przykładem może okazać się gra „W kostce PLUS – Świat”, która ćwiczy pamięć oraz „IQ Fitness”, która zawiera w sobie aż 50 kart z różnego rodzaju rebusami do rozwiązywania. Obok nich warto wymienić gry słowne, które rozwijają nie tylko logiczne myślenie, ale też koncentrację oraz zasób słownictwa u dzieci, a także uczą zasad poprawnej pisowni. Wybór jest tak duży, że każdy znajdzie dla siebie i swojego dziecka propozycję, która zdobędzie jego uwagę, a jednocześnie zapewni wspaniałą zabawę.

Materiał partnera