fizjoterapia niemowląt

Fizjoterapia niemowląt. Metoda NDT-Bobath

Istnieje wiele metod rehabilitacyjnych umożliwiających powrót do sprawności. Jedną z nich jest metoda NDT-Bobath, pomocna w fizjoterapii niemowląt. Pomaga dzieciom z problemami z napięciem mięśniowym, asymetrią ułożenia lub wcześniakom. Ćwiczone jest całe ciało dziecka – aby w jak największym stopniu umożliwić mu samodzielne i prawidłowe funkcjonowanie.

Choć metoda NDT-Bobath może być stosowana również u dorosłych pacjentów, na przykład po udarach mózgu, została stworzona jako pomocna w leczeniu neurorozwojowym niemowląt.

Założenia metody NDT-Bobath

Głównym założeniem metody jest wypracowanie prawidłowych wzorców ruchowych, które umożliwią dziecku w jak największym stopniu samodzielne funkcjonowanie. Metoda ta powstała w wyniku obserwacji dzieci z dziecięcym porażeniem mózgowym i to głównie dla nich jest polecana. Rozwój ruchowy takich dzieci przebiega bowiem inaczej niż u zdrowych.

Odpowiednie techniki można stosować już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Polegają one na wspomaganiu procesu ruchu i pracy mięśni poprzez naciąganie, opór, zatrzymywanie ruchu w określonej fazie, potrząsanie lub głaskanie kończyn, a także wykonywanie wahadłowych ruchów ciała. Ważne jest również hamowanie nieprawidłowych odruchów i wypracowanie odruchów jak najbardziej zbliżonych do prawidłowych. Prawidłowe ruchy utrwala się podczas wykonywania codziennych czynności: karmienia, przewijania lub zabawy. Dlatego w fizjoterapii uczestniczą również rodzice – odpowiednio poinstruowani przez specjalistę są w stanie samodzielnie ćwiczyć z niemowlęciem w domu.

Podczas ćwiczeń stymulowane jest całe ciało. Żaden ruch nie jest przypadkowy – fizjoterapeuta kieruje ruchami dziecka, wspomagając ruch we właściwym kierunku, ułatwia zachowanie stabilizacji oraz pozycji. Ćwiczenia dostosowane są do możliwości dziecka – najważniejsze, by czuło się komfortowo i nie płakało. Metodę tę stosują między innymi wykwalifikowani fizjoterapeuci z Naszej Kliniki w Ożarowie Mazowieckim.

Efekty fizjoterapii niemowląt

Ćwiczenia według metody NDT-Bobath przynoszą efekt w postaci szybszego rozwoju. Wcześniaki dzięki odpowiedniej stymulacji mogą nadgonić rówieśników. Jednak w przypadku każdego dziecka efekty są inne – nie ma bowiem jednej, uniwersalnej metody ćwiczeń. W założeniu fizjoterapia ma na celu wyeliminowanie nieprawidłowych odruchów, naukę ruchów jak najbardziej zbliżonych do prawidłowego wzorca, podwyższanie zbyt niskiego napięcia mięśniowego i obniżanie wzmożonego. Prawidłowe wzorce powinny być wykorzystywane podczas codziennych czynności – w ten sposób zostają utrwalone. Dzięki prawidłowo prowadzonej terapii dziecko z pewnością uzyska większą niezależność.

Materiał partnera