Elementy wyposażenia placów zabaw

Plac zabaw to miejsce, w którym uwalnia się dziecięca wyobraźnia, a radosna atmosfera sprzyja szalonym aktywnościom. Warto więc zadbać o to, by było ono jak najlepiej wyposażone. Jakie są obowiązkowe elementy na placu zabaw i gdzie można je zakupić? Czym kierować się przy wyborze urządzeń zabawowych? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze zabawek zewnętrznych?

Wszystkie urządzenia przeznaczone dla dzieci powinny być certyfikowane i spełniać określone normy bezpieczeństwa. Mowa tutaj m.in. o normach PN‐EN 1176:2009 oraz 1176‐1:2009. Produkty, które nie spełniają tych wymagań, nie nadają się do użytkowania.

Artykuły do zabaw na świeżym powietrzu muszą być ponadto wykonane z wysokiej jakości materiałów.  Jak wyjaśnia ekspert z firmy Freekids:

Rekomendujemy wybór urządzeń wykonanych z tworzyw HDPE i z HPL, które cechują się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych oraz na ścieranie.

Huśtawka, czyli szansa na podniebną podróż

Trudno wyobrazić sobie dobrze wyposażony plac zabaw bez huśtawki. Ten obowiązkowy element zabiera dziecko w świat podniebnych lotów i sprawia sporo radości. Maluch może wyobrazić sobie, że jest latającym w przestworzach orłem, superbohaterem lub astronautą, któremu nie jest straszna żadna wysokość.  Może również udawać, że właśnie mknie na swoim wiernym rumaku, po surowych terenach Dzikiego Zachodu. To wszystko jest kwestią dobrze rozwiniętej wyobraźni. Takie zabawki integrują dzieci i uczą współpracy.

W tej kategorii produktów największą popularnością cieszą się:

  • huśtawki wagowe tradycyjne,
  • huśtawki wagowe sprężynowe,
  • huśtawki wahadłowe pojedyncze,
  • huśtawki wahadłowe podwójne,
  • huśtawki typu „bocianie gniazda”.

Uwolnij dziecięcą kreatywność – piaskownice

Jak stworzyć coś z niczego? Odpowiedź na to pytanie znają wszystkie te dzieci, które choć raz pobawiły się w piaskownicy. Te proste, choć bardzo użyteczne konstrukcje tworzą przestrzeń sprzyjającą kreatywności. Dobrej jakości piaskownica obudzi w dzieciach ciekawość i rozwinie twórczą wyobraźnię. Kto wie, może za kilkanaście lat te artystyczne fascynacje przerodzą się w praktyczne umiejętności budowlane lub projektowe?

Piaskownice mogą mieć różne kształty i zróżnicowaną funkcjonalność. W kontekście polskich warunków atmosferycznych warto skierować swoją uwagę na modele zasuwane.

Szalona jazda – bujaki sprężynowe

Osobną grupę rekomendowanych elementów przeznaczonych na plac zabaw tworzą bujaki sprężynowe. To bardzo bezpieczne urządzenia mechaniczne, z których mogą korzystać dzieci w każdym wieku. Bujaki są trwale osadzone w podłożu na stalowej, wytrzymałej sprężynie. Orientacyjna wysokość upadku wynosi maksymalnie 0,4 metra. To oznacza, że upadek nigdy nie będzie się wiązał z bólem i płaczem. Takie elementy należy osadzać na nawierzchni darniowej lub glebowej.

Materiał partnera