Zabawy plastyczne

Dlaczego zabawy sensoryczne są ważne dla rozwoju dziecka?    

Rysowanie, malowanie czy lepienie z plasteliny to aktywności, które sprawiają ogromną frajdę niemal każdemu dziecku. Taka forma spędzania wolnego czasu to nie tylko kreatywne zajęcie, ale również rodzaj zabawy sensorycznej, która wpływa na rozwój w różnych obszarach życia. Na czym polegają zabawy sensoryczne i dlaczego są tak ważne w rozwoju dziecka? Wyjaśniamy.

Co to są zabawy sensoryczne?

Każdy człowiek poznaje świat za pomocą bodźców zmysłowych, których prawidłowe  współdziałanie jest niezbędne do rozwoju i funkcjonowania w codziennym życiu. Zabawy sensoryczne to aktywności umożliwiające poznawanie rzeczywistości przez dzieci, które mają na celu stymulować ich zmysł dotyku, węchu, smaku, wzroku oraz słuchu. – mówi przedstawiciel sklepu internetowego Jovi z artykułami plastycznymi. – W trakcie takiej zabawy dzieci nie tylko przyjemnie i aktywnie spędzają czas, ale przede wszystkim zajęcia plastyczne pozwalają na wzajemną integrację ich zmysłów, która następnie oddziałuje na rozwój dziecka i m.in. zwiększa jego koncentrację, rozwija motorykę małą, ale również tworzy nowe połączenie nerwowe w mózgu.

Zabawy sensoryczne – jak zacząć?

Aby zadbać o prawidłowy rozwój malucha przez zabawę sensoryczną, tak naprawdę wystarczy wykorzystać podstawowe artykuły plastyczne, takie jak kredki, farby do malowania palcami, plastelina czy glina samoutwardzalna. Dla najmłodszych ciekawą formą zabawy sensorycznej jest malowanie palcami, podczas której dziecko może swobodnie rozcierać farby i dowolnie mieszać kolory, co nie tylko rozwija w nim ekspresję twórczą, ale również zmysł dotyku. Z kolei dla starszych dzieci dobrym pomysłem jest wykorzystanie mas plastycznych, takich jak plastelina lub glina, które wspierają rozwój zdolności motorycznych ręki, jednocześnie dając dzieciom szansę na wyciszenie się i naukę samodzielności podczas tworzenia prac plastycznych.

Jaki wpływ ma aktywność plastyczna na rozwój dziecka?

Przede wszystkim zabawy sensoryczne wpływają na rozwój motoryki małej, czyli posługiwania się różnymi artykułami plastycznymi, takimi jak pędzle, kredki, ołówki czy flamastry. Dzięki temu dziecko ćwiczy koordynację i precyzję ruchów palców, co jest niezbędne do dalszej nauki pisania w szkole, ale również do wykonywania wielu czynności w dorosłym życiu. Podczas rysowania musi sobie również przypomnieć konkretny przedmiot oraz jego charakterystyczne cechy, dzięki czemu dziecko ćwiczy pamięć i rozwija swoją wyobraźnię oraz uczy się skupienia uwagi, co wspiera rozwój jego koncentracji i wytrwałości w działaniu.

Zabawy sensoryczne dla dzieci zalecane są również ze względu na swoje działanie terapeutyczne. Mianowicie dziecko podczas tworzenia kreatywnych prac plastycznych wycisza się i relaksuje, zwłaszcza w trakcie lepienia z plasteliny lub gliny, z racji czego ma szansę na rozładowanie napięcia i trudnych emocji. Co więcej, widząc efekty swojej ciężkiej pracy, maluch buduje w sobie samodzielność, a także poczucie własnej wartości.

Materiał partnera