Dlaczego warto zachęcać dzieci do jazdy na rolkach?

Jazda na rolkach to sport, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Oferuje bowiem liczne korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Skorzystają na nim zarówno dorośli, jak również dzieci. Przebywanie na świeżym powietrzu, duża dawka ruchu – to wszystko, czego potrzebują najmłodsi. Jakie inne korzyści wiążą się z jazdą na rolkach i jak wybrać odpowiednie rolki dziecięce?

Jazda na rolkach i jej zalety

Aktywność fizyczna jest ważna na każdym etapie życia. Dzieci szczególnie potrzebują spożytkować swoją energię, a sport jest na to najlepszym sposobem. Dlaczego jednak warto wybrać akurat jazdę na rolkach? Nie jest to zbyt skomplikowana czynność. Naukę jazdy mogą rozpocząć już nawet trzylatki. Wystarczy zaledwie kilka lekcji żeby bez problemu pokonywać krótkie odcinki na rolkach. Ponadto, rolkarstwo pomaga ćwiczyć koordynację ruchową. Wykonywanie skrętów czy hamowanie z początku może być problematyczne, jednak po paru treningach powinno się to zmienić. Dużą zaletę jazdy na rolkach jest również fakt, że odbywa się na świeżym powietrzu. Podczas ruchu dzieci dotleniają organizm i jednocześnie ćwiczą kondycję.

Rolki, wrotki czy łyżworolki – co wybrać?

Jazda na wrotkach może wydawać się znacznie prostsza. Wyposażone są przecież w 4 kółka, równo rozstawione. Jest to jednak złudne wrażenie, w praktyce jazda na nich jest trudniejsza aniżeli na rolkach. Powiązane jest to głównie z mniejszym rozstawem osi, co oznacza, że wrotki posiadają mniejszą odległość kół. Sprawia to, że łatwiej jest się w nich wywrócić. Polecane są więc osobom mającym już doświadczenie z jazdą. Dla dzieci najlepsze będą rolki bądź łyżworolki. Ten drugi rodzaj będzie o wiele bardziej praktyczny. Łyżworolki dziecięce posłużą zarówno latem, jak i zimą, gdyż kółka można w nich wymienić na płozę, tym samym zyskując łyżwy. Warto pokusić się o zakup łyżworolek regulowanych. To najlepszy wybór dla dziecięcej stopy, gdyż ich rozmiar można regulować.

Jak wybrać łyżworolki dla dzieci?

Wybierając łyżworolki dziecięce trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów: płozy, łożyska, koła, a także but i wkładka wewnętrzna. Płozy wykonuje się głównie z kompozytu oraz aluminium. Kompozyt cechuje się wysoką elastycznością, dlatego może okazać się wygodniejszy, jednak słabiej tłumi drgania. Aluminium zapewnia za to lepszą zwrotność w czasie jazdy. Kolejna część to łożysko, jego systemem klasyfikacji jest oznaczenie ABEC. Im jest ono wyższe, tym łożyska będą szybsze. Dzieciom zaleca się jednak wybór łożyska ABEC 1, gdyż przekładają się na zwiększone bezpieczeństwo. Koła, a przede wszystkim ich twardość także mają duże znaczenie. Definiuje je parametr A, przy którym stoi odpowiednia liczba. Koła 78 A będą miękkie, dzięki czemu przekładają się na zwiększoną wygodę lecz o wiele szybciej się zużywają. Najmłodszym poleca się koła 78-82 A. Na koniec warto sprawdzić również materiał z jakiego został wykonany but rolki. Powinien być przewiewny, a but odpowiednio wyprofilowany.

Jazda na rolkach to doskonała rozrywka dla całej rodziny. Warto zachęcać do niej dzieci już od najmłodszych lat. Zanim jednak rozpoczniemy naukę, należy wybrać odpowiednie rolki, które będą dostosowane do dziecięcych potrzeb. Wygodne i profesjonalne rolki dostępne są w ofercie Asport. Najlepszym rozwiązaniem okażą się rolki regulowane, których rozmiar można zmieniać, dzięki czemu okażą się dobrą inwestycją na kilka lat.

Materiał partnera