matematyka

Dlaczego warto uczyć się matematyki?

Matematyka to dziedzina, która wielu osobom sprawia trudności. W większości przypadków wynikają one jednak z niechęci i przekonania, że jej nauka nie przyniesie żadnych korzyści dla przyszłości. W rzeczywistości nauka matematyki niesie za sobą wiele zalet zarówno dla rozwoju poznawczego, jak i jej znajomość może pomóc w codziennych czynnościach. Po co uczymy się matematyki i jak robić to efektywnie? Sprawdźmy!

Dlaczego powinniśmy uczyć się matematyki?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że matematyka jest nam bardzo potrzebna, ponieważ używamy jej niemal każdego dnia. Przede wszystkim stanowi ona przedmiot, który, aby dostać się na wymarzone studia, musimy dobrze zdać. Wysokie wyniki z matury pozwolą nam na podjęcie studiów, m.in. z zakresu informatyki lub programowania, czyli stale pożądanych i dobrze płatnych zawodów.

Podczas nauki matematyki rozwija się również nasza lewa półkula, odpowiedzialna za myślenie logiczne, analizowanie, planowanie i poszukiwanie rozwiązań. W rezultacie uczymy się wyłapywać ważne rzeczy, lepiej szacujemy ryzyko, wydajemy trafne osądy, a co więcej podejmujemy decyzje adekwatne do sytuacji.

Oprócz tego matematyki używamy i będziemy używać na co dzień. Potrzebujemy jej do oszacowania domowego budżetu, obliczenia kosztów wyprawy wakacyjnej, odmierzenia składników do posiłków lub planowania inwestycji.

Jak skutecznie uczyć się matematyki?

Wielu uczniów zniechęca się do matematyki ze względu na to, że nie są oni w stanie jej zrozumieć. Najczęściej jest to spowodowane nieodpowiednim podejściem do przedmiotu. Po pierwsze nie możemy zostawiać całego materiału na ostatni moment. Dobrze jest rozłożyć przygotowania do matury z matematyki na kilka etapów i przystępować do nich systematycznie. Tak przyswojony materiał będzie nam o łatwiej zapamiętać, a także taka metoda pozwoli nam na przystosowanie się do wysiłku intelektualnego, jaki czeka nas na maturze.

Przed przystąpieniem do obliczeń niezbędne jest poznanie teorii. Do tego typu zadania świetnie sprawdzą się karty edukacyjne, których każda plansza zawiera definicje, wzory i inne pojęcia, które przed przystąpieniem do zadań powinien znać każdy maturzysta. Z racji tego, że karty są uporządkowane, o wiele prościej będzie nam przyswoić wiedzę.

Do efektywnej nauki potrzebne będą również sprawdzone pomoce dydaktyczne dostępne w sklepie internetowym sklepkujonek.pl. Możemy zaopatrzyć się tam w arkusze maturalne dla poziomu podstawowego i rozszerzonego oraz zbiory zadań, które umożliwiają nam regularne rozwiązywanie równań.

Materiał partnera