gryzak logopedyczny cwiczenia logopedyczne

Dlaczego w ćwiczeniach logopedycznych używa się gryzaków?

Zajęcia logopedyczne obejmują nie tylko artykulację i rozwijanie kompetencji językowych, ale również ćwiczenia fizyczne struktur tworzących aparat mowy: warg, języka, mięśni żuchwy. Pomagają w tym różne akcesoria, między innymi gryzaki logopedyczne, które stosuje się zawsze w konkretnym  celu i określonych porach, by przyniosły oczekiwane rezultaty. Czym charakteryzują się takie gryzaki i kiedy warto z nich korzystać?

Czym charakteryzuje się gryzak logopedyczny? 

Gryzaki logopedyczne wykonuje się z bezpiecznego, sprężystego i bardzo trwałego materiału, na przykład elastomeru medycznego. Są dostępne w szerokiej gamie kształtów, rozmiarów i stopni twardości, by można było dobrać je idealnie zarówno do potrzeb niemowlęcia, jak i dzieci w różnym wieku oraz osób dorosłych. Jeśli chodzi o fakturę, gryzaki dzielą się na gładkie i z wypustkami – te ostatnie są przeznaczone głównie dla pacjentów z zaburzeniami sensorycznymi oraz niemowląt w okresie rozszerzania diety.

Kształt gryzaka zależy od jego planowanego zastosowania – podłużne i wąskie sprawdzają się podczas ćwiczeń żucia i gryzienia, ruchów bocznych języka oraz podnoszenia napięcia mięśniowego, ponieważ łatwo precyzyjnie je ułożyć w wybranym miejscu jamy ustnej. Dla pacjentów z zaburzeniami czucia głębokiego lub zwiększoną potrzebą gryzienia i żucia większe znaczenie ma sprężystość i wielkość gryzaka niż jego kształt.

Korzyści z zastosowania gryzaków 

Zastosowanie gryzaków niesie za sobą wiele korzyści dla pacjentów z różnymi problemami. U niemowląt łagodzą one objawy ząbkowania, przynoszą ulgę podrażnionym dziąsłom i pozwalają dobrze się przygotować do rozszerzania diety o twardsze pokarmy poprzez ćwiczenie siły i stabilności żuchwy. W dzieci starszych gryzaki pomagają zwalczyć niechęć do jedzenia i ograniczyć zgrzytanie zębami. Są doskonałą alternatywą dla gryzienia palców lub przedmiotów, pomagają rozładować stres i napięcie, przydają się również do wielu ćwiczeń logopedycznych, między innymi języka, warg, policzków czy mięśni żuchwy. Ważne, by stosować je w sposób kontrolowany, najlepiej zgodnie z zaleceniami logopedy.

Dla kogo przeznaczone są gryzaki? 

Gryzaki logopedyczne, jakie znajdziemy np. w sklepie logopedycznym Komlogo, są przeznaczone dla dzieci w okresie ząbkowania, pacjentów ze wzmożoną potrzebą gryzienia i żucia lub eksploracji jamy ustnej, odruchem kąsania bądź mocnym nagryzem, osób wymagających ćwiczeń symetrii żuchwy, z zaburzeniami czucia głębokiego, zwiększoną lub zmniejszoną wrażliwością sensoryczną oraz obniżonym napięciem mięśniowym w obrębie twarzoczaszki.

Materiał partnera