pieluchy wielorazowe pampersy

Dlaczego pieluchy wielorazowe są ekologiczne?

Pieluchy wielorazowe to bardzo ogólne pojęcie i trzeba zdawać sobie sprawę, że można tak nazwać bardzo wiele pieluszkowych produktów. Obecnie najbardziej popularne są: otulacze, kieszonki, pieluszki all in one (AIO) oraz snap in one (SIO). Różnią się one od siebie przede wszystkim wkładem i sposobem jego wymieniania. Przyjrzyjmy się powodom, dla których możemy uznać je za ekologiczne i bezpieczne produkty dla niemowląt i małych dzieci.

Z czego produkowane są pieluszki wielorazowe?

Niezależnie od rodzaju, wielorazowe pieluszki oraz ich wymienne wkłady są produkowane z naturalnych materiałów. Jakich? Pytamy o to specjalistę z firmy NappyKid:

Te materiały to: bawełna organiczna, tkanina bambusowa, PUL, wełna, tetra, coolmax czy mikropolar, więc ulegają biodegradacji stosunkowo szybko – w przeciwieństwie do jednorazowych pieluszek typu „pampers”, które rozkładają się nawet kilkaset lat. Dodatkowo, ponieważ są przeważnie wyprodukowane z nieoddychającego tworzywa, którego składu próżno szukać na opakowaniu, mogą powodować podrażnienia i odparzenia delikatnej skóry dziecka, a nawet alergie.

Nie bez znaczenia jest również kwestia opakowania. Pieluszki jednorazowe są sprzedawane w zgrzewanych foliowych torbach. Ich produkcja niestety nie może być nazwana ekologiczną, a przez to, że opakowania te są plastikowe i jednorazowego użytku, rozkładają się nawet kilkaset lat. Tymczasem producenci pieluszek wielorazowych zwracają uwagę na przyjazne dla środowiska opakowania swoich produktów. Zwykle są one wytwarzane z biodegradowalnych materiałów, co doceniają osoby dbające o środowisko.

Czy pieluchy wielorazowe zawierają substancje zapachowe?

Pieluszki wielorazowe w ogóle nie są nasączone środkami nawilżającymi i zapachowymi, jak to ma miejsce w przypadku pieluszek jednorazowych. W związku z tym nie zawierają one niepotrzebnych substancji chemicznych, które mogłyby mieć negatywny wpływ na środowisko. Jednak przede wszystkim do produkcji pieluch wielorazowych, zarówno tych all in one, jak i tych z wymiennymi wkładami, nie są wykorzystywane szkodliwe poliakrylany, które w pampersach jednorazowych wiążą wilgoć i zatrzymują ją wewnątrz pieluszki. Do ich wykonania nie jest również potrzebny chlor, który jest substancją często używaną do bielenia celulozy, m.in. w przypadku jednorazowych pieluch i innych artykułów higienicznych.

Pranie pieluszek wielorazowych

Pranie pieluszek wielorazowych powoduje, oczywiście, zużycie wody, prądu i detergentów, jednak to zużycie wyrządza zdecydowanie mniej szkód środowisku niż produkcja pieluch jednorazowych. W ciągu jednej doby dziecko zużywa nawet dziesięć pieluszek jednorazowych, podczas gdy wielorazowych pieluchomajtek, w zależności od ich rodzaju, na pierwsze dwa lata życia potrzebuje w sumie od piętnastu do czterdziestu sztuk. Jest to liczba nieporównywalnie mniejsza, nie tylko przekładająca się na znaczne oszczędności finansowe, ale również ograniczająca składowanie zużytych pieluch na wysypiskach śmieci. Warto zauważyć, że z jednej wielorazowej pieluszkowej wyprawki korzysta często więcej dzieci – pieluchomajtki są przekazywane młodszym dzieciom lub sprzedawane: tak samo jak za małe dziecięce ubranka.

Materiał partnera