Przytulanka

Dlaczego małe dzieci lubią przytulanki?

Dzieci od najmłodszych lat potrzebują zabawek, które mają im pomóc w prawidłowym rozwoju, a także umilić czas. Obecnie na rynek wprowadzane są coraz bardziej uwspółcześnione propozycje. Jednak mimo zmian w tej kwestii, przytulanki nadal cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci, które często nie obejdą się bez ulubionego misia. Dlaczego tak jest?

Przytulanki to poważna sprawa

Mogłoby się wydawać, że przytulanki to przecież „tylko” zabawki, ale prawda jest taka, że ich rola w nauce świata i rozwoju dzieci jest bardzo ważna. Na początku życia maluchów, rodzice są przy nich niemal cały czas. Ale po kilku miesiącach niemowlęta zaczynają się powoli usamodzielniać. Objawia się to między innymi tym, że coraz bardziej potrafią zająć się same sobą – przede wszystkim poprzez zabawę.

Jaką rolę odgrywa w tym wszystkim przytulanka? Jej zadaniem jest chwilowe zastąpienie rodzica, którego akurat nie ma w pobliżu. W takich momentach, przytulenie się do ulubionego misia może być bardzo kojące. Zabawki tego typu są też niezwykle ważne, kiedy dziecko zaczyna opuszczać dom i poznawać świat na zewnątrz. Pierwsze wizyty u babci, lekarza czy w żłobku lub przedszkolu mogą budzić zrozumiały lęk przed nieznanym. Obecność ulubionej przytulanki pomoże przezwyciężyć strach.

Jaką przytulankę wybrać dla dziecka?

Pluszak powinien być przede wszystkich bezpieczny. Nie może zawierać małych elementów, które po oderwaniu mogłyby stanowić zagrożenie dla malucha. Dobrze też, żeby był miękki i poręczny, tak aby dziecko zawsze mogło go zabrać ze sobą. Jest to dodatkowo ważne, ponieważ maluchy zajmując się pluszakami często uczą się opiekuńczości.

Dziecko nie musi mieć jednej ulubionej przytulanki. Możliwe, że kilka misiów czy lalek będzie dla niego ważne. Najistotniejsze jest to, aby maluch zawsze miał do nich dostęp. Często będą mu one towarzyszyły w przełomowych momentach pierwszych lat życia.

Przytulanka na prezent

Jaką przytulankę najlepiej wybrać? Obecnie propozycji jest bardzo dużo. Dostępne są przytulanki sensoryczne, wykonane z ekologicznych materiałów, o niepowtarzalnym designie. Zabawki tego typu znajdują się na przykład w ofercie sklepu Blue Street. Przytulanki można dać dziecku w ramach prezentu urodzinowego czy nawet bez okazji. Jednak jeśli maluch jest obecny przy zakupie zabawki, warto pozostawić mu wybór. Zabawka, która spodoba się dorosłym, niekoniecznie będzie budziła równie pozytywne uczucia u dziecka. Nawet jeśli nie spodoba Ci się przytulanka wybrana przez malucha, pozwól mu podjąć tę decyzję. W końcu pluszak ma być dopasowany do jego potrzeb i upodobań. To on będzie spędzał długie godziny na zabawie, opiekowaniu się nim i wspólnym poznawaniu świata. 

Materiał partnera